15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak zdrowo się odżywiać w wakacyjnych kurortach

Agata Opiela
9 lipca 2018

Wakacje to czas gdy często folgujemy zdrowym nawykom żywieniowym, a wszystko przez to, że w kurortach wakacyjnych jesteśmy z wszystkich stron atakowani niezdrowym jedzeniem i turystami oblegającymi lokale gastronomiczne z fastfoodami. Jak nie ulec powszechnej fastfoodowej wakacyjnej modzie i wrócić z urlopu bez zbędnych kilogramów? Jak sprawić by dzieci nie jadły każdego dnia śmieciowego jedzenia? Dostosuj swój zdrowy tryb życia do wakacyjnych warunków i ciesz się urlopem!

Na wakacjach staramy się sobie niczego nie odmawiać, bo w końcu to jeden jedyny tego typu wyjazd w roku. Aby jednak po wakacjach nie żałować żywieniowych wyborów warto zastanowić się nie tylko co będziemy robić w trakcie urlopu,  ale też co i gdzie będziemy jeść? Odpowiednio przygotowani, możemy być pewni, że wakacyjna dieta może być tak samo zdrowa i dobra, jak ta, jaką prowadzimy na co dzień. Zasady zdrowego odżywiania wcale nie muszą iść w odstawkę na tydzień czy dwa. Sprawa jest dość prosta gdy gotujemy sobie sami, a wiele produktów niedostępnych w wakacyjnych kurortach można przywieźć ze sobą. Jeśli jesteśmy nastawieni na spożywanie posiłków w lokalach gastronomicznych warto przed wyjazdem sprawdzić czy w miejscu naszego pobytu funkcjonują lokale oferujące coś więcej niż tylko schabowy z frytkami.  W wielu miejscowościach nad polskim wybrzeżem, na mazurach czy w górach funkcjonują lokale oferujące naprawdę zdrowe jedzenie. Każdego roku powstają nowe  punkty gastronomiczne, które serwują dobre jakościowo potrawy i mają bogatą kartę, w której znajdują się m.in. propozycje wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe, oparte na kaszach, niskokaloryczne

Wybór lokalu to jedno, ale jak uchronić siebie i dzieci przed pokusami, których nie brakuje w każdej letniej miejscowości: lody, gofry, fast foody spotykamy na wakacjach co kilka metrów. Dla wielu rodziców to spory problem i duży wydatek. Aby cieszyć się niezmąconym spokojem ustalcie przed wyjazdem z dziećmi ile lodów, gofrów itp. będą mogły zjeść w czasie pobytu i trzymajcie się ustaleń. Dzieci niech same zdecydują w jakie dni wybierają zjedzenie takich przekąsek. W pozostałe dni zadbajcie o porcje owoców, które dzieci lubią najbardziej. Jak jeszcze chronić się przed wydaniem fortuny na zachcianki dzieci i dostarczać im wartościowe produkty również w trakcie urlopu. Warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w zdrowe przekąski. Orzechy, suszone owoce, wafle czy chrupkie pieczywo to produkty których nie może zabraknąć w wakacyjnej torbie. W zamian za niezdrowe przekąski proponujcie owoce, wafle z dobrym jakościowo dżemem   czy kukurydzę. Istnieje też wiele sposobów na zjedzenie niezbyt zdrowych potraw w ulepszonej  wersji. Jeden gofr raz na kilka dni nie zaszkodzi, jednak zjedz go z owocami, a nie z bitą śmietaną. W polskich miejscowościach turystycznych króluje ryba, a do niej frytki. Zrezygnuj z frytek i dobierz do swojego obiadu więcej warzyw. Jeśli zależy Ci na zdrowiu i ładnej sylwetce częściej wybieraj wartościowe alternatywy – owocowe sałatki, koktajle, smoothie.

Podczas urlopu nie rezygnuj z regularnych posiłków. To podstawa zdrowia całej rodziny. Obfite kolacje po całym dniu aktywności to nie najlepszy pomysł na zdrowe spędzanie urlopu. Zrezygnuj z węglowodanów do kolacji, wybieraj raczej potrawy skomponowane z warzyw, mięsa lub ryb. A co z alkoholem. Jeśli rezygnacja z niego nie jest możliwa w wakacje, zamiast kolorowych drinków, które są bombą kaloryczną, wybieraj wytrawne wino. Nie wywoła ono również tak silnej ochoty na przekąski, jak np. piwo. Podczas picia alkoholu pij jak najwięcej wody.

Miejmy przy sobie zawsze butelkę wody mineralnej, szczególnie w czasie upałów, aby nie przystawać przy ulicznych straganach i nie kupować słodkich napojów – chyba, że trafimy na miejsce, w którym oferują zdrowy, świeżo wyciskany sok.

Na wakacjach nie może być zielonego światła dla wszystkich zachcianek, ale jeśli mamy w planach aktywne wakacje – chcemy dużo biegać, chodzić, jeździć na rowerze czy uprawiać inne sporty można pozwolić sobie na małe odstępstwa od codzienności, aby poczuć w pełni całkowite oderwanie się od codzienności.