15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Zabawy versus zabawki, czyli cenny czas spędzony z dzieckiem

Magda Przypłata
6 listopada 2017

Pragniemy, aby nasze dzieci były szczęśliwe, chcemy sprawiać im radość i dawać wszystko, czego tylko zapragną. Z tego też powodu kupujemy im coraz to droższe i nowocześniejsze zabawki, które mają wywołać uśmiech na ich twarzy i zapewnić im rozrywkę w czasie, kiedy my jesteśmy zbyt zajęci lub zmęczeni, aby móc się z nimi pobawić.

Chcąc zapewnić naszym pociechom życie na odpowiednim poziomie, w pogoni za pracą i pieniędzmi, często zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Zapominamy, że najlepszą rzeczą, jaką możemy ofiarować naszym dzieciom, jest czas i zainteresowanie.

Dlaczego to takie ważne?

Wydawać by się mogło, że wspólne układanie puzzli czy klocków lub czytanie bajek jest czynnością błahą i nieznaczącą, jednak dla naszego dziecka czas spędzony z mamą i tatą jest niezwykle istotny. To dla malucha jasny komunikat, mówiący o tym, że jest dla nas bardzo ważny i że jest przez nas kochany. Obecność rodzica jest dla dziecka ważniejsza od nawet najbardziej pożądanej zabawki. Nie musimy wymyślać niezwykle oryginalnych i zajmujących zajęć. Choćby układanie klocków z rodzicem, który w pełni angażuje się w zabawę, sprawi mu z pewnością mnóstwo radości. Dodatkowo, poza budowaniem głębokiej więzi ze swoja pociechą, bawiąc się z nią, rozwijamy w niej umiejętności społeczne oraz ułatwiamy późniejsze nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi.

Zaangażujmy się w zabawę

Zastanówmy się, czy nie zdarza nam się w trakcie zabawy ze swoją pociechą zerkać co chwilę na telefon lub telewizor, sporządzać listy zakupów czy rozmyślać o tym, ile jeszcze mamy do zrobienia w domu. Postarajmy się, aby czas spędzony z dzieckiem był pełnowartościowy. Czasami lepiej jest poświęcić piętnaście minut na zabawę, w której bierzemy pełny udział, aniżeli godzinę na taką, w trakcie której nie wykazujemy specjalnego zainteresowania tym, co malec chce nam przekazać.

Nie traktujmy zabawy z pociechą jako straty czasu i nie zerkajmy co chwilę na zegarek. Bardzo szybko przekonamy się, że jeśli zaangażujemy się w pełni w zabawę ze smykiem, zacznie ona sprawiać nam przyjemność i nie będzie przykrym obowiązkiem, z którego musimy się codziennie wywiązywać.

Właściwe zabawki
Nie musimy poświęcać dziecku całego naszego czasu i zainteresowania. Oprócz zabawy z rodzicem, dziecko potrzebuje również czasu tylko dla siebie i chwili, w której będzie mogło wykorzystać swoje zabawki. Te odpowiednio dobrane ułatwią zabawę, zmotywują dziecko i wpłyną pozytywnie na jego rozwój. Nie powinniśmy jednak popadać w przesadę w ich kupowaniu. Dziecko naprawdę nie musi mieć wszystkich gadżetów, które mają jego koledzy i koleżanki czy też tych, które pojawiają się w reklamach telewizyjnych. Mając ich zbyt wiele, z pewnością nie będzie nawet pamiętało o połowie z nich. Zainwestujmy w nieco droższe, dobrej jakości zabawki, które zmuszają do myślenia, inspirują i uczą.

Zamiast masy kolorowych zabawek i niepotrzebnych gadżetów, postarajmy się wygospodarować choć chwilę w ciągu dnia na zabawę i indywidualny kontakt z pociechą. Ten czas z pewnością zaowocuje w przyszłości – wzmocni więź i sprawi, że dziecko będzie we właściwy sposób budować w przyszłości relacje także ze swoimi dziećmi.

Artykuł przygotowany w ramach promowania idei Zero Waste, we współpracy z www.targi-zerowaste.plwww.altereko.plwww.Little-Greenfinity.com