15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Zabawki stymulujące wzrok dziecka

Magda Przypłata
27 sierpnia 2018

Noworodki zupełnie inaczej niż my postrzegają świat. Niektóre zmysły, takie jak dotyk czy słuch już się u nich wykształciły, jednak oczy maluszka są jeszcze przez pewien czas nadwrażliwe i muszą przystosować się do nowych warunków. Takie powolne i stopniowe poznawanie świata potrwa kilka miesięcy. Jako rodzice możemy pomóc stymulować zmysł wzroku dziecka pokazując mu odpowiednie zabawki.

Co widzi niemowlę?

Obraz, jaki widzi noworodek, jest bardzo niewyraźny i rozmazany. Początkowo maluszek obserwuje świat w odcieniach szarości. Później dostrzega jedynie kontrastujące ze sobą barwy, np. czarny i biały oraz wyraźne kontury obrazów. Niemowlę skupia wzrok na brzegach przedmiotów. Odległość około 20-30 cm jest idealna, by dostrzec dość wyraźnie pokazywane maleństwu przedmioty lub pochylającą się nad nim twarz mamy lub taty. W trakcie życia płodowego nie docierały do dziecka praktycznie żadne bodźce wzrokowe, dlatego jego oczy są jeszcze nadwrażliwe, a smyk odwraca głowę od źródła światła. Takie ograniczone widzenie pozwala mu na stopniowe i bezpieczne poznawanie świata i chroni przed nadmiarem bodźców.

Zabawki, które pomogą stymulować wzrok

Według badań stymulacja wzroku malucha powoduje aktywniejszą pracę neuronów w jego mózgu. Aby narząd wzroku rozwijał się w sposób prawidłowy i harmonijny, warto trenować oczy niemowlaka. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru, ponieważ nadmiar bodźców może skutkować jedynie rozdrażnieniem i płaczem dziecka. Oto kilka zabawek, które mogą nam w tym pomóc:

Książeczki i karty obrazkowe – obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji specjalnych książeczek o kontrastowych zestawieniach kolorów oraz lekkich tekturowych kart przedstawiających kontrastowe zestawienia barw. Takie pomoce są dostosowane do potrzeb małych dzieci i świetnie sprawdzą się już u około miesięcznego niemowlaka. Warto umieszczać czarno-białe ilustracje lub specjalne książeczki po prawej lub po lewej stronie dziecka, jednak nie bezpośrednio nad pociechą. Możemy także spróbować powoli oddalać i przybliżać obrazki do twarzy maluszka.
Mata edukacyjna – pobudzić nie tylko zmysł wzroku pomoże nam mata edukacyjna. Również w tej zabawce kolory dobierane są na zasadzie kontrastu, aby dziecko mogło jeszcze lepiej doskonalić swój wzrok. Dodatkowo, po czwartym miesiącu u niemowlaka rozwija się widzenie przestrzenne i postrzeganie głębi, dlatego umieszczone nad maluszkiem grzechotki i szeleszczące zabawki, będą stanowiły dodatkową atrakcję.
Karuzela – poruszająca się powoli kolorowa karuzela pomoże rozwijać umiejętności wzrokowo-słuchowe dziecka. Wybierzmy taką o kontrastowych barwach, jednak pamiętajmy, aby zabawek i kolorów nie było zbyt dużo.
Maskotki i przytulanki sensoryczne – miękkie i zachęcające do poznawania świata zabawki, posiadające różnorodne kolory i faktury, z pewnością spodobają się niejednemu maleństwu. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, dlatego linia produktów w kategorii kontrastowych przytulanek stale się powiększa. Wśród całej gamy zabawek znajdziemy zarówno miękkie piłeczki, ośmiornice, kotki czy króliczki o czarno-białym umaszczeniu.
• Piankowe puzzle – po złożeniu służą jako miękka mata do zabawy, izolująca od zimnego podłoża. Tęczowe barwy poszczególnych elementów uczą dostrzegania różnych barw.
• Sorter – to zabawka rozwijająca wzrok i przy okazji ucząca dziecko rozpoznawania kolorów i kształtów. Ciekawa i pouczająca zabawka dla większego malucha.

Wzrok jest jednym z najintensywniej rozwijających się zmysłów u niemowlaka. W trakcie pierwszego roku życia staje się narzędziem niemal idealnym i odgrywa ogromną rolę w procesie poznawania świata. Warto wspierać rozwój zmysłu wzroku u pociechy i dostarczać mu odpowiednich bodźców.