15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Zabawki sensoryczne DIY

Magda Przypłata
11 maja 2018

Istnieje mnóstwo zabawek, które wspierają rozwój dziecka i pozytywnie oddziałują na jego zmysły. Bardzo często mamy jednak problem z wybraniem właściwej zabawki, która sprawdzi się w przypadku naszej pociechy i będzie odpowiednio stymulowała rozwój sensomotoryczny malucha. Poniżej kilka podpowiedzi, które być może zainspirują was do samodzielnego stworzenia oryginalnej zabawki dla dziecka.

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to umiejętność prawidłowego odbierania i interpretowania bodźców zmysłowych, dzięki czemu reagujemy adekwatnie do sytuacji. Organizacja wrażeń zmysłowych jest niezwykle ważna, a zaburzenia integracji sensorycznej objawiają się, między innymi, nadmierną wrażliwością na bodźce (dotykowe, wzrokowe, słuchowe czy ruch), nadmierną lub niedostateczną wrażliwością na ból, problemami z koordynacją ruchową, zbyt wysokim lub zbyt niskim poziomem aktywności ruchowej oraz trudnościami w kontaktach społecznych.

U dzieci zdolność do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły rozwija się w sposób naturalny, także dzięki odpowiednim zabawom i zabawkom.

Zabawki sensoryczne DIY

Mata sensoryczna. To na jaki rodzaj maty sensorycznej się zdecydujecie, zależy głownie od wieku dziecka. W przypadku niemowląt świetnie sprawdzi się mata wykonana z materiału, do którego przyszyjecie kolorowe metki, użyjecie szeleszczącej folii, przymocujecie grzechotki czy puchowe kuleczki. Taka zabawa pobudzi zmysł dotyku, a dodatkowo będzie mobilizować niemowlę do przemieszania się. Straszakom może spodobać się ścieżka sensoryczna (może być wykonana z materiału lub z np. tektury), czyli przymocowane do maty różnego rodzaju elementy pobudzające dotyk malca. Dziecko może chodzić gołą stopą po piórkach, folii bąbelkowej, kawałkach gąbki lub tkaninach o różnych fakturach połączonych ze sobą. Pamiętajcie, aby szczególnie w przypadku młodszych dzieci wszystkie małe elementy były odpowiednio zabezpieczone.
Woreczki sensoryczne. Zalegające w domu skrawki materiału wytnijcie podwójnie na kształt prostokąta lub kwadratu. Zszyjcie po lewej stronie, zostawiając niewielki otwór i odwróćcie na właściwą stronę. Wypełnijcie kaszą, ryżem lub innym sypkim materiałem i zaszyjcie.
Grzechotki. Do wykonania prostej grzechotki wystarczy wam niewielkie pudełko lub buteleczka, w której umieścicie drobne przedmioty. Warto wykorzystać niepotrzebne koraliki, kaszę, groch lub np. monety. Przed oddaniem gotowej zabawki maluszkowi upewnijcie się, czy grzechotka jest dokładnie zamknięta, a w razie wątpliwości podklejcie zakrętkę klejem na gorąco lub mocną taśmą.
Podwodny świat. Możecie pokusić się o stworzenie zabawek podobnych do grzechotek, jednak dodatkowo wypełnionych wodą. Warto wykorzystać też brokat, który powoli przymieszając się w buteleczce będzie tworzył ciekawe efekty wizualne.
Kolorowe wstążeczki. Wystarczy wam niewielkie kółko i kilka kolorowych wstążek, aby zająć maluszka na dłuższą chwilę. Niemowlę z zainteresowaniem będzie dotykać, obserwować i chwytać kolorowe tasiemki.
Skarby w woreczkach. Szczelnie zamknięte strunowe woreczki wypełnione niewielkimi przedmiotami będą nie lada atrakcją dla niejednego smyka. Wykorzystajcie drobne małe zabawki, ryż, kaszę, kamyczki. Ciekawym pomysłem może być też użycie żelu do włosów i farbek, które po dotknięciu będą przemieszczać się w woreczku.
Gniotek. Ciekawych wrażeń dotykowych może dostarczyć tzw. gniotek. Ta dosyć popularna zabawka to po prostu balonik wypełniony najczęściej mąką ziemniaczaną i dokładnie zawiązany. Dla urozmaicenia spróbujcie stworzyć gniotki, wykorzystując inne składniki, takie jak kasza czy groch.
Memory. Stymulować pamięć dziecka pomoże bardzo prosta gra, którą bez większych problemów wykonamy sami w domowym zaciszu. Wystarczy gruby karton, nożyczki i flamastry lub drukarka. Samodzielnie narysujcie lub wydrukujcie i przyklejcie na kartoniki podwójne rysunki i możecie rozpoczynać zabawę.
Kartonowe rozmaitości. Z kartonowego pudła możecie wykonać wiele ciekawych akcesoriów stymulujących rozwój szkraba. Niewielkie pudełka możecie ustawiać w wieże, takie o różnej wielkości wkładać jedno w drugie, karton może stać się także samochodem, rakietą kosmiczną, pralką, kuchenką lub domkiem dla lalek.

Nie przejmujcie się tym, że pomoce wykonane przez was nie są idealne. Wasze dziecko z pewnością doceni starania i nawet nie zwróci uwagi na pewne niedociągnięcia i niedoskonałości.

Okazuje się, że posiadając dobre chęci i odrobinę wolnego czasu, jesteście w stanie sami przygotować ciekawe zabawki dla swojego dziecka, które będą wpierać integrację sensoryczną pociechy. Dzięki nim rozwiniecie układ czuciowy malucha, przy okazji dając mu mnóstwo radości z nowej zabawy.