15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Wyłącz pole!!!

Agata Opiela
28 września 2018

Badania nad wpływem pola elektromagnetycznego na człowieka trwają od dawna i naukowcy są zgodni, że jego nadmiar szkodzi i przy dużym natężeniu może powodować, m.in. zaburzenia snu, bóle głowy, pogorszenie wzroku, problemy z koncentracją, zmęczenie. Pola elektromagnetycznego nie da się dzisiaj po prostu wyłączyć, ale zadbajmy, aby w naszym otoczeniu było ono jak najmniejsze.

Prawie wszystkie urządzenia wokół nas wytwarzają pole elektromagnetyczne. jest ono niewidoczne, ale otacza nas w domu, w pracy, wszędzie. Badania wykazały, że groźne dla ludzkiego zdrowia jest długotrwałe przebywanie w polu magnetycznym o natężeniu 310 mG (miligaussów) – zwiększa ono ryzyko zachorowania na raka. Chociaż w mieszkaniu trudno o tak duże natężenie, warto przestrzegać kilku zasad, by zmniejszyć kontakt z tym polem.

Wiele osób sądzi, że elektrosmog jest jedną z przyczyn złego snu. Wiele badań wskazuje, że nie tylko zły sen jest efektem wszech otaczającego nas pola elektromagnetycznego. Najbardziej wrażliwy na elektromagnetyzm jest układ nerwowy, odpornościowy, hormonalny i rozrodczy. Włoscy naukowcy odkryli, że pole elektromagnetyczne może powodować bezpłodność i to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to szczególnie groźne dla tych, którzy pracują z notebookiem na kolanach.

W Stanach Zjednoczonych odkryto, że pole elektromagnetyczne ma negatywny wpływ na mózg. Istnieje bezpośredni związek między rozwojem nowotworów złośliwych oraz określonymi grupami zawodowymi. Wśród tych, którzy nieustannie pracują przy komputerach, używają komórek i innych nadajników radiowych, liczba nowotworowych mózgu znacząco wzrasta.

Na uwagę zasługują sieci bezprzewodowe i ich wpływ na zdrowie dziecka. Wi-Fi generuje stałe promieniowanie elektromagnetyczne. Technologia bezprzewodowego dostępu do Internetu może szkodzić rozwijającemu się centralnemu systemowi nerwowemu dziecka. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecają powstrzymywanie się od korzystania z bezprzewodowego dostępu do Internetu przez Wi-Fi w szkołach, gdzie znajdują się małe dzieci.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie dzieci, które z powodu promieniowania cierpią na zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość ruchową lub apatię. Problemy podczas odrabiania lekcji czy z zasypianiem mogą mieć duży związek z nagromadzeniem pola elektromagnetycznego w domu.

Jak oczyścić najbliższe otoczenie z pola elektromagnetycznego?

Cały czas jesteśmy w zasięgu działania pola elektromagnetycznego, które powstaje poprzez nagromadzenie się ładunków elektrycznych pochodzących ze wszelkiego rodzaju urządzeń, również AGD: telefony komórkowe, anteny telewizyjne i radionadawcze, kuchenki mikrofalowe, alarmy mikrofalowe, systemy radiokomunikacyjne, radary, systemy komunikacji satelitarnej, lodówki, komputery, telewizory, golarki, suszarki do włosów, komputery. Jeśli wszystkie są nam potrzebne do funkcjonowania, warto nauczyć się korzystać z nich bezpiecznie.

Szczególną troską otoczmy dzieci. W ich pokojach w ogóle nie powinny znajdować się telewizory czy komputery. Ważne jest także, by kable nie przechodziły pod łóżkami, a wzdłuż ścian i to jak najdalej od naszych głów. Podstawowe zalecenia dotyczące korzystania z urządzeń to:

• Siadajmy co najmniej 2 m od telewizora,
• Nie kładźmy laptopa na kolanach i nie nośmy komórek w kieszeniach,
• Rozmawiając przez telefon, korzystajmy ze słuchawek lub zestawu głośnomówiącego,
• W kuchni nie korzystajmy z kuchenki mikrofalowej. Nie tylko silnie promieniuje, ale też może zmieniać pierwotny kształt chemiczny potraw, a przez to wpływać na nasze zdrowie,
• Z tyłu monitora komputerowego i telewizora nie umieszczajmy fotela, łóżka ani biurka,
• Oczyśćmy sypialnie ze sprzętów elektronicznych. Nie zostawiajmy w nich na noc telefonów, komputerów, tabletów (w szczególności włączonych lub podłączonych do prądu).Wszystkie urządzenia zasilane z sieci powinny znajdować się nie bliżej niż 60 cm od okolic łóżka,
• Urządzenia takie jak telewizory, tablety, komputery powinny być w nocy wyłączone, a ich wtyczki wyjęte z gniazdek, gdy nie są używane,
• W miarę możliwości unikaj urządzeń bezprzewodowych, a do komputerów używaj przewodów sieciowych.

Jeśli chcemy żyć długo i zdrowo, postawmy na minimalizm. Ograniczmy liczbę elektro sprzętów w domu. Dopilnujmy, by wszystkie gniazda były dobrze uziemione i wyłączajmy na noc i kiedy tylko nie są używane urządzenia z prądu. Nie są to czynności wymagające dużych nakładów czasowych, ale przyzwyczajenia.