15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Wózek dla dziecka – jak wybrać ten idealny?

Magda Przypłata
29 października 2018

Wózek dla dziecka musi być przede wszystkim wygodny, bezpieczny i łatwy w codziennej eksploatacji. Młodzi rodzice mają jednak problem ze znalezieniem idealnego modelu i gubią się w gąszczu oferowanych przez producentów produktów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka dla pociechy.

3w1 lub 2w1

Na rynku znajdziemy przeróżne zestawy składające się z gondoli, spacerówki, a także fotelika samochodowego, czyli tak zwane zestawy 3w1. Takie rozwiązanie jest z pewnością wygodne i w wielu przypadkach bardziej ekonomiczne. Pamiętajmy jednak, aby wybrać zestaw bezpieczny, posiadający odpowiednie atesty. Niestety, często w takim zestawieniu trudno jest znaleźć dobrej jakości fotelik, spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa. Lepszym rozwiązaniem wydaje się dokładne sprawdzenie i zakupienie fotelika dla noworodka osobno.

Waga wózka

Waga ma spore znaczenie, szczególnie wtedy gdy będziemy musieli często przenosić wózek. Warto wiedzieć, że najważniejszym parametrem decydującym o wadze jest materiał, z którego wykonano stelaż – aluminiowy jest zdecydowanie lżejszy od tego wykonanego z metalu.

Amortyzatory

Zwróćmy uwagę na to, jak zachowuje się wybrany przez nas wózek na różnych powierzchniach oraz czy stelaż odpowiednio ugina się pod naciskiem. Ważne, aby wybrany przez nas pojazd łagodził drgania i wstrząsy, na które narażony jest maluszek w trakcie spacerów. To szczególnie istotne w przypadku wózków głębokich i bardzo małych dzieci.

Koła

Wybór kół w pierwszym pojeździe naszego smyka jest uzależniony od rodzaju nawierzchni, po jakiej zamierzamy najczęściej spacerować. Koła wykonane z pianki dobrze sprawdzą się w mieście i nie zawiodą nas na chodnikach, dróżkach i parkowych alejach. Planując jednak spacery po wybojach i większych nierównościach, zdecydujmy się na duże pompowane koła.

Wielkość i łatwe składanie

Spore gabaryty wózków wielofunkcyjnych często stanowią duży problem w trakcie przewożenia ich samochodem. Wybrany przez nas model musi się mieścić po złożeniu do naszego bagażnika samochodowego. Jeśli pojazd, którym będziemy podróżować z pociechą, posiada niewielki bagażnik, poszukajmy modelu wózka, który łatwo się składa i po złożeniu nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Gondola

Z reguły im większa i obszerniejsza gondola, tym lepiej. Ten parametr dotyczy szczególnie rodziców, których dzieci przychodzą na świat jesienią – kombinezon i śpiworek zajmują sporo miejsca. Przy wyborze zwróćmy również uwagę na budkę. Powinna być solidna, posiadać otwór wentylacyjny z siateczki i składać się w miarę cicho.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Obecnie już chyba standardem jest możliwość dopasowania wysokości rączki do wzrostu opiekuna. Warto jednak zwrócić na to uwagę przed zakupem, aby się nieprzyjemnie nie rozczarować.
Możliwość zdejmowania i prania tapicerki wózka w pralce z pewnością ułatwi wam utrzymanie wózka w czystości.

Dodatkowym udogodnieniem będzie duży i mocny kosz na zakupy, torba do wózka, folia przeciwdeszczowa, moskitiera oraz parasolka, chroniąca dziecko przed słońcem.

To, jaki wózek dla pociechy wybierzemy, zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy jednak, aby decyzja była przemyślana, ponieważ od niej zależy wygoda i bezpieczeństwo dziecka, a także komfort w trakcie użytkowania pierwszego pojazdu maluszka.