15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Wakacje w domu nie muszą być nudne

Magda Przypłata
29 lipca 2017

Wakacje spędzone w domu wcale nie muszą być nudne. Przy odrobinie wyobraźni i kreatywności z naszej strony jesteśmy w stanie zorganizować dzieciom wypoczynek w taki sposób, aby nie miały czasu na nudę.

Aktywny wypoczynek

Ciepłe, wakacyjne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli mieszkamy w domu z choćby bardzo małym ogródkiem, możemy zorganizować dziecku mini plac zabaw. Maluchy uwielbiają zabawy w piaskownicy i tworzenie budowli z piasku. Dobrym pomysłem może być również zakup huśtawki, namiotu, małej zjeżdżalni, ogrodowego bujaka lub małego dmuchanego basenu.

Dzieci chętnie zagrają w piłkę nożną, siatkówkę czy hokeja na trawie. Przy odrobinie pomocy z naszej strony wybudują też szałas z kilku patyków i koca. Taka budowla może być doskonałym wstępem do zabawy w odgrywanie ról i z pewnością szybko zamieni się w zamek lub bazę.

Mieszańcom bloków z pomocą przychodzą place zabaw, na których dziecko może korzystać z przeróżnych sprzętów oraz ma okazję do kontaktu z rówieśnikami.

Warto przypomnieć sobie również zabawy, które towarzyszyły nam w dzieciństwie. Zapomniane już gra w gumę czy w dwa ognie albo ciuciubabka, będą sentymentalną podróżą w przeszłość i sprawią, że nasze pociechy będą się przy nich świetnie bawić.

Jeśli z różnych powodów nie możemy wybrać się na dłuższą podróż, organizujmy krótkie, jednodniowe wycieczki. Odkryjmy swoje okolice na nowo. Być może całkiem niedaleko znajdują się nieodkryte jeszcze przez nas tereny i ciekawe atrakcje do zwiedzania. Świetnym pomysłem są również wycieczki rowerowe. Jeśli przed podróżą przygotujemy wspólnie prowiant, możemy w połowie trasy zorganizować piknik i cieszyć się wspólnie beztroskim czasem.

W czasie wakacji placówki kulturalne organizują również przeróżne kursy lub półkolonie z myślą o dzieciach i młodzieży. Udział w tego typu zajęciach nie jest zbyt kosztowny, a zdarza się, że nie pobierane są żadne opłaty.

Dobrym pomysłem jest także puszczanie latawców w wietrzny dzień, wizyta na basenie lub w kinie, a nawet zwykły spacer .

Co robić w niepogodę?

Deszczowa pogoda nie musi wcale oznaczać nudy. Zamiast włączać dziecku komputer czy telewizor, postawmy na kreatywne zabawy w domu.

Wyciągnijmy farby i stwórzmy niebanalne malowidła. Pozwólmy dzieciom się nieco pobrudzić i zaopatrzmy się w farby do malowania palcami – maluchy uwielbiają tego typu zajęcia. Przyda nam się też masa plastyczna, typu plastelina, modelina czy ciastolina, z której małe palce wyczarują pomysłowe figurki.

Dziecko z pewnością chętnie pomoże też w kuchni i z naszą pomocą przygotuje przepyszne ciasteczka lub zdrową sałatką. Maluch będzie się dobrze bawił, a przy okazji nauczy się wielu pożytecznych rzeczy.

Postarajmy się poświęcić dzieciom sporo zainteresowania i uwagi. Pobawmy się razem z nim w piaskownicy, zorganizujmy bitwę na wodę lub wybudujmy fort. Zadbajmy o to, aby dzieci z rozrzewnieniem wspominały wakacje, nawet jeśli nie wiązały się one z dalekimi i długimi podróżami.