15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Wakacje dla dużych i małych

Agata Opiela
27 czerwca 2018

Nastał czas upragnionych wakacji. Zaplanowanie wyjazdu z dziećmi w różnym wieku to dla rodziców nie lada wyzwanie, dlatego warto dobrze je przemyśleć i dopasować do różnych potrzeb dzieci, aby w trakcie urlopu uniknąć powtarzających się: mamo, tato nudzi mi się!!!

Planując letni wypoczynek, warto dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca podróży pod kątem potrzeb dzieci. Pogodzenie zainteresowań 10- i 3-latka może okazać się nie lada wyzwaniem. Przed wyjazdem warto zaplanować, jak będziemy spędzać wolny czas i sprawdzić, co oferuje miejsce naszego wypoczynku, pamiętając, że wakacje są od tego, by razem spędzać czas. Jeśli podróżując z małym dzieckiem nie chcecie zabierać ze sobą wszystkich domowych sprzętów i szukacie dobrego miejsca na wakacje z dziećmi, to warto sprawdzić polecone przez innych rodziców Miejsca Przyjazne Dzieciom. Posiadają liczne udogodnienia dla dzieci (również dla rodzin z niemowlęciem, np. wanienka, łóżeczko, wysokie krzesełko do karmienia, nocnik, plastikowe naczynia, podgrzewacz do butelek, niania elektroniczna, niektóre nawet wózek, nosidło itp., a także dla starszych dzieci – zabawki, książeczki, puzzle, gry, piłki, rowerki, bajki itd.) i atrakcje dla dzieci.

Udane wakacje to zaplanowane wakacje

Chociaż w życiu zdecydowanie ciekawiej jest być spontanicznym, to czasem warto niektóre rzeczy zaplanować i uporządkować. Szczególnie gdy na wakacje wybieramy się z dziećmi w różnym wieku o różnych potrzebach lub gdy planujemy urlop z niemowlakiem. Zacznijmy od zrobienia listy wszystkich artykułów, które mamy zamiar zabrać w podróż. Dobrym pomysłem jest uzupełnianie listy już kilka dni przed planowanym wyjazdem o nowe rzeczy, o których systematycznie sobie przypominamy.

Środek transportu

Podróż pociągiem sprawdzi się, ale w przypadku już nieco starszych dzieci, które będą mogły zająć się czymś podczas jazdy – czytaniem, malowaniem. Rodzicom niemowlaków i maluchów polecamy samochód, dzięki któremu w dowolnym czasie można robić postoje.

Nad morzem

Morze, plaża, piasek to atrakcje całkiem odpowiednie dla kilkulatka. Najmłodsze dzieci będą zachwycone, grzebiąc łopatką w piasku czy budując z niego zamki. Starsze dziecko potrzebuje zdecydowanie innych form spędzania czasu nad morzem. Dla starszaka warto pomyśleć o zabraniu piłki, rakietek do tenisa, badmintona, zorganizowaniu roweru oraz sprawdzeniu lokalnej oferty szkółki windsurfingowej. Dla starszaka nieodzownym elementem bagażu będą gry planszowe, karty, szachy, w które zagra z rodzicami lub rodzeństwem.

Lista rzeczy, o których warto pamiętać, jadąc z dziećmi nad morze:

o zabawki do piasku
o rękawki dmuchane lub koła dmuchane
o piłka plażowa
o dmuchany basenik
o namiot plażowy (świetnie chroni przed słońcem i wiatrem) lub parasol
o parawan
o ręczniki na plażę
o okulary z filtrem UV
o krem ochronny na słońce

W górach

Wybierając się w wyjazd w góry, warto postawić na wycieczki w miejsca, które będą atrakcyjne dla dzieci w różnym wieku, a takich miejsc w górach nie brakuje. Pobyt w górach to nie tylko Krupówki, Wielka Krokiew czy Gubałówka. Istnieją trasy górskie, które starsze dziecko pokona z satysfakcją, a zaopatrzeni w plecak turystyczny (który niekoniecznie trzeba kupować) zdobędziemy z maluchem rodzinnie niejeden szczyt. Jeżeli młodsza pociecha może spędzać czas jedynie w wózku, to też nie oznacza, że góry nie są dla nas. Wiele dolin górskich i tras, szczególnie po słowackiej stronie, jest idealnym miejscem na spacery z wózkiem.

Lista rzeczy, o których warto pamiętać, jadąc z dziećmi w góry:

o mapa i przewodnik – z przewodnika możemy poczytać dziecku ciekawostki o różnych punktach na szlaku i dowiedzieć się, jak nazywają się poszczególne szczyty, które widać – to naprawdę zainteresuje dziecko
o latarka – po drodze możemy trafić na jaskinię czy szczelinę, w którą dziecko będzie chciało zajrzeć, a gdy jest większe – może nawet zwiedzić
o naładowany telefon komórkowy z wpisanym numerem do GOPR
o plecak (większość dzieci bardzo się cieszy, gdy ma swój nawet zupełnie malutki plecaczek, w którym niesie np. przewodnik)
o dobre buty z grubszą podeszwą, trzymające kostkę
o kurtka przeciwdeszczowa
o czapeczka z daszkiem (słońce w górach działa silniej)
o krem ochronny na słońce
o środek odstraszający owady (zwłaszcza, gdy idziemy przez tereny leśne)
o dla małego odkrywcy: lornetka, kompas, lupa (mogą bardzo urozmaicić wycieczkę i nie narażają nas na marudzenie typu: „mamo, tato, nudzę się”)
o scyzoryk (nigdy nie wiadomo, do czego może się przydać)

Do plecaka wszystko najlepiej zapakować w foliowe reklamówki, wtedy mamy gwarancję, że w razie deszczu, gdyby plecak przemókł, rzeczy pozostaną suche.

Na wakacjach nikt nic nie musi, nikt nie pracuje, nikomu się nigdzie nie śpieszy. Dlatego warto zadbać o to, by ten wspólny, rodzinny wyjazd, był dobrze przygotowany.