15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Nie uszczęśliwiaj dziecka, naucz je bycia szczęśliwym

Magda Przypłata
12 maja 2017

Dla wielu rodziców szczęście dziecka jest wyznacznikiem rodzicielskiego sukcesu. Bardzo często jednak sądzą, że osiągną cel, kupując wszystko, czego tylko maluch zapragnie oraz spełniając jego zachcianki. Okazuje się jednak, że wywołanie uśmiechu na twarzy dziecka kolorową zabawką czy wspólny wypad na lody wcale nie spowodują, że smyk będzie szczęśliwym dorosłym.

Według naukowców, szczęścia można się jednak nauczyć. Poczucie satysfakcji życiowej to w mniejszym stopniu kwestia przypadku czy innych okoliczności napotykanych na naszej drodze, a bardziej rezultat naszego nastawienia i działań, jakie podejmiemy w naszym życiu. Warto pomóc dziecku zbudować pozytywny stosunek do świata i do własnej osoby, aby zakorzenione w jego głowie przyzwyczajenia przyniosły pozytywne efekty w przyszłości.

Bądź szczęśliwy

Pierwszym krokiem do tego, by dziecko było szczęśliwe jest… bycie szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Nasze nastawienie do świata ma wpływ na sukces i szczęście naszego dziecka. Czasami warto wśród masy obowiązków znaleźć czas dla siebie i być nieco samolubnym. Przynajmniej raz w tygodniu postarajmy się pomyśleć wyłącznie o sobie i znaleźć czas na spotkanie z przyjaciółmi, wyjście do kosmetyczki czy chociażby wieczorny seans filmowy.

Naucz dziecko budować pozytywne relacje z innymi ludźmi

Umiejętność komunikacji i współpracy z innymi ludźmi leży u podstaw szczęścia człowieka. Każdy z nas ma potrzebę przynależenia do społeczności, a dłuższa samotność może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Zachęcajmy dziecko do spotkań z innym ludźmi i stwarzajmy ku temu stosowne okazje.

Oczekuj wysiłku, a nie perfekcjonizmu

Pamiętajmy, aby zawsze doceniać wysiłek i starania dziecka. Nie oczekujmy od niego rzeczy, których często nie jest w stanie wykonać. Skupmy się raczej na strategii działania i postępach, ponieważ właśnie dzięki temu malec nabierze przekonania, że dzięki własnej ciężkiej pracy może osiągnąć sukces. Wynik starań często uzależniony jest od czynników zewnętrznych i talentu, a na to nie zawsze mamy wpływ, dlatego tak istotne jest docenienie starań.

Mały optymista

Postaraj się, aby twoja pociecha dostrzegała zawsze tę „jaśniejszą stronę”. Uczmy optymistycznego nastawienia do świata i ludzi jak najwcześniej. Pozytywne podejście do życia z pewnością zaowocuje i będzie miało wpływ na sukcesy szkolne naszej pociechy, jego pracę, a nawet zdrowie. Budujmy w dziecku poczucie własnej wartości i nauczmy cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy.

Uśmiechajcie się jak najwięcej

Faktem staje się powiedzenie: śmiech to zdrowie. Według badań, im więcej się śmiejemy, tym jesteśmy szczęśliwsi. Śmiech blokuje wydzielanie hormonów stresu, a dodatkowo dotlenia i aktywizuje mięśnie. Co dosyć istotne, nawet ten nie do końca szczery uśmiech stanowi informację dla mózgu, że jesteśmy zadowoleni. Dodatkowo, nasze pozytywne nastawienie udziela się także innym.

Więcej zabawy!

Cieszcie się chwilą i postarajcie się, aby wasza pociecha miała mnóstwo czasu na spontaniczną zabawę. Swobodna, twórcza zabawa pozwala zrozumieć świat i jest niezwykle ważna dla rozwoju malucha. Obecnie dzieci coraz więcej czasu spędzają w otoczeniu ekranów. Telewizja, komputery, smartfony oraz czas wypełniony dodatkowymi zajęciami sprawiają, że dzieci bawią się zdecydowanie mniej niż w przeszłości.

Wspólny czas

Spędzajcie ze sobą wartościowy czas. Zaangażujcie się w zabawę z dzieckiem, wyjdźcie na spacer, poczytajcie książki, podążajcie za nim i bądźcie z nim, a nie obok, załatwiając przy okazji milion innych spraw.

Głębokie i trwałe szczęście nie jest jedynie kwestią przypadku. Warto wypracować w domu pewne nawyki, które sprawią, że dzieci będą miały większą szansę na zadowolenie oraz życiowe spełnianie.