15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Tata w życiu dziecka

Magda Przypłata
23 czerwca 2018

Ojcem zostać łatwo. Znacznie trudniej nim być. (E. Bunsch)
Tata, tatuś, tatulek… pierwszy bohater i wzór do naśladowania dla syna, pierwsza miłość córki. Obecność taty w życiu dziecka jest bardzo potrzebna do prawidłowego i harmonijnego rozwoju. Dlaczego rola ojca jest tak ważna w życiu małego człowieka?

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Maryland w Baltimore dowodzą, że dzieci, których ojciec brał czynny udział w ich życiu, lepiej się uczą, mają wyższe poczucie własnej wartości i łatwiej jest im nawiązać kontakt z otoczeniem w porównaniu do maluchów wychowywanych bez obecności taty.

Bezpieczeństwo i stabilność

W prawidłowo funkcjonującej rodzinie role matki i ojca wzajemnie się uzupełniają. Mama wprowadza do rodziny harmonię i ciepło, jest pełna rodzicielskich uczuć, wspomaga rozwój pociech od strony emocjonalnej. Tata nadaje rodzinie struktury, wprowadza normy i pokazuje dzieciom świat z innej perspektywy. W wielu rodzinach to właśnie ojciec wyznacza granice, których dziecko nie powinno przekraczać. Jasne, przejrzyste zasady i reguły w życiu dają maluchom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji i sprawiają, że dzieci rozwijają się w odpowiedni sposób.

Autorytet

Autorytet to osoba, z której czerpiemy przykład, uczymy się oraz kształtujemy swoją osobowość. Dla wielu dzieci tata to wzór, który pokazuje im, jak być dobrym człowiekiem i tworzyć ciepły dom, przekazując w prostych codziennych zachowaniach ważne wartości. Dziecko patrząc na to, jak rodzice okazują sobie miłość i wsparcie, w przyszłości nie ma problemów z okazywaniem uczuć i takie zachowania są dla niego oczywiste.

Chłopcy bardzo często naśladują tatę, jest on dla nich wzorcem męskości, uczy szacunku do kobiet i odpowiedzialności. Dla dziewczynki ojciec to pierwszy mężczyzna w jej życiu, a relacja matki z ojcem stanowi dla niej punkt odniesienia dla własnych związków w przyszłości. Córka poprzez swoje relacje z ojcem wykształca w sobie także obraz przyszłego partnera.

Nauczyciel i przewodnik

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, a rodzice są jego pierwszymi nauczycielami i osobami, które pokazują i pomagają odkrywać świat. To najczęściej tata uczy grać w piłkę, jeździć na rowerze, robić domek dla ptaków, a nawet nawlekać robaka na haczyk. Świt widziany oczami taty wygląda zupełnie inaczej niż ten, który pokazuje pociechom mama. Ojciec jako przewodnik może wspomóc dziecko w wielu kwestiach, pokaże jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, zawsze obroni i pocieszy.

Kompan do zabawy

Bardzo często ojcowie mają mniej czasu na zabawę ze swoją pociechą, jednak jeśli już znajdą chwilę w ciągu dnia, starają się jak najlepiej spożytkować ten czas. Nikt nie potrafi bawić się tak jak tata, wymyślać tak fascynujących historii i szaleć wraz z dziećmi tak jak on. Tata to najlepszy pogromca smoków dla syna i najwspanialszy rycerz dla córeczki. Prawdziwy tata nie pogardzi podwieczorkiem z lalkami i nie będzie się specjalnie bronił przed wybudowaniem wielkiego garażu dla samochodzików (często angażując się w zabawę bardziej aniżeli pociecha).

Rola taty w życiu malucha jest nieoceniona i bywa też niestety niedoceniona. W literaturze i przeróżnych badaniach najwięcej miejsca poświęca się badaniom nad rolą macierzyństwa i roli, jaką odgrywa matka w życiu pociechy, bardzo często pomijając ważny wpływ ojca. Stereotypowe myślenie mówiące o ojcu jako głowie rodziny, który musi jedynie utrzymać dom, odeszło w niepamięć. Teraz tata także ma sporo do powiedzenia w kwestii wychowywania dzieci i stara się uczestniczyć na równi z mamą w rodzinnym życiu. Warto docenić także jego rolę i zauważyć, jak wiele do zaoferowania ma właśnie tata.