15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak tata może nawiązać może nawiązać więź z dzieckiem?

Magda Przypłata
10 października 2017

Bardzo często, kiedy dziecko pojawia się na świecie, mężczyzna zostaje odsunięty na dalszy plan, a kobieta całą uwagę poświęca maleństwu. Świeżo upieczony tata ma wrażenie, że zabrakło dla niego miejsca w tej relacji i nie do końca wie, jak ma się zachować i nawiązać więź ze swoją pociechą. W tej sytuacji mama powinna pomóc partnerowi zbudować prawidłową relację z maluszkiem i dać im okazję do wzajemnego poznawania się. Jak to zrobić?

Daj im przestrzeń

Po dziewięciu miesiącach noszenia maleństwa pod sercem, wydaniu go na świat i później niemal nieustannej opiece nad nim, masz wrażenie, że stajesz się ekspertką w zakresie potrzeb swojego szkraba. Nie ma jednak konieczność, abyś ciągle kontrolowała i sprawdzała, czy twój mąż właściwie zajmuje się dzieckiem. Z pewnością nie zrobi mu żadnej krzywdy i nie musisz „ratować” niemowlaka, kiedy tylko zakwili w ramionach taty. On też powinien opiekować się smykiem. Pozwól mu na zrobienie pewnych rzeczy po swojemu i wykształcenie swojego rodzaju rytuałów. Być może tata i maleństwo odnajdą swój własny sposób na, np. zasypianie, chociażby miałby to być taniec w rytm muzyki rockowej.

Pozwól im się zbliżyć

W relacji ojciec-dziecko niezwykle ważny jest dotyk i bliskość. Postaraj się, aby tata także przewijał maleństwo i pomagał w kąpieli. Świetnym pomysłem będzie także kangurowanie. Taki kontakt „skóra do skóry” daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i ukojenie w ramionach rodzica. Znacząco wpływa również na wytworzenie głębokiej więzi.

Niech moment zmiany pieluszki nie będzie jedynie przykrym obowiązkiem, ale czasem, w którym ojciec i dziecko mogą zbliżyć się do siebie. Tata może w tym czasie przytulać twarz do brzuszka maleństwa, całować jego stópki czy robić zabawne miny.

Już od pierwszych dni życia warto czytać niemowlęciu książeczki. Pomimo tego, że smyk niewiele rozumie i jeszcze dobrze nie widzi bajeczki, czuje bliskość i słyszy głos rodzica. Zarówno ty, jak i twój partner możecie też śpiewać dziecku piosenki, nucić kołysanki czy opowiadać o tym, co dzieje się wokół.

Tata może także nosić maleństwo w chuście lub ergonomicznym nosidełku, nawet w trakcie wykonywania codziennych czynności. Dobrym pomysłem jest także wyjście na wspólny spacer, w którym ty nie będziesz uczestniczyć.

Jeśli karmisz piersią, wcale nie oznacza to, że twój partner może się odsunąć i nie uczestniczyć zupełnie w tej czynności. Kiedy maleństwo już się naje, tata może podnieść dziecko do odbicia.

Tworzycie zespół i wspólnie sprawujecie opiekę nad waszą pociechą. Warto, aby twój mąż choć raz na jakiś czas wstawał w nocy do dziecka, aby podać ci dziecko do karmienia lub jeśli maluszek nie jest karmiony naturalnie, nakarmić go mlekiem z butelki.

Ojcom dużo trudniej niż matkom jest nawiązać więź ze swoją pociechą. Wielu z nich nie od razu jest w stanie pokochać maleńkiego człowieczka, który tak odmienił ich życie. Często proces ten wymaga czasu, a więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem tworzy się i wzmacnia przez całe życie.

Każdy mężczyzna powinien odnaleźć swój własny sposób na wytworzenie bliskiej relacji ze swoją pociechą. Bliskość i kontakt fizyczny z maluszkiem, a także spędzony z nim czas z pewnością zaowocują i wkrótce wasze dziecko nie będzie widziało świata poza swoim ukochanym tatusiem.