15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Targi Zero Waste – sposób na oszczędny i ekologiczny styl życia

23 października 2017

Wszyscy jesteśmy producentami odpadów, a skala ich wytwarzania z roku na rok rośnie. Odpady stały się symbolem działalności człowieka i produktem ubocznym naszej cywilizacji. Polacy produkują ich coraz więcej: na głowę to już ponad 280 kg rocznie! Według danych GUS w 2015 r. w Polsce zebranych zostało 10 863,5 tys. ton odpadów komunalnych, o 5,2% więcej niż rok wcześniej.

Ze względu na zawrotne tempo przyrostu liczby ludności na świecie, istnieje pilna potrzeba, abyśmy stali się społeczeństwem, które konsumuje bardziej świadomie oraz wykorzystuje dostępne surowce bardziej wydajnie. Odpowiedzią na to wyzwanie jest ruch zero waste, który staje się coraz popularniejszym nurtem. Niedawno w Warszawie powstał pierwszy sklep bezodpadowy, wciąż stosunkowo liczne są punkty naprawy i reperacji uszkodzonych butów, ubrań i urządzeń. Stosunkowo trudna wydaje się być zmiana mentalności. Nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia są często mało przemyślane. Począwszy od potrzeby wypicia porannej kawy na wynos w jednorazowym kubku, skończywszy na bezrefleksyjnym sięganiu po nieśmiertelne foliówki, które są wciąż dostępne w naszych sklepach.

25 listopada odbędzie się największe dotychczas w Polsce wydarzenie na temat zero waste – pierwsze „Targi Zero Waste – sposób na oszczędny i ekologiczny styl życia”. Targi odbędą się na ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie, a organizatorem jest Fundacja alter eko wraz firmą konsultingową Little Greenfinity.

Uczestników wydarzenia czeka mnóstwo warsztatów, wykładów, paneli dyskusyjnych, stoisk z produktami pozwalającymi na wdrożenie bezodpadowych rozwiązań w domu, pokaz filmu „Nasze jutro”, możliwość oddania elektroodpadów, konkursów i kącików poradniczych.

Targi Zero Waste są wydarzeniem organizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów 2017, który ma miejsce między 18 a 26 listopada 2017 r.

Prezydent Miasta st. Warszawa jest patronem wydarzenia, jako części programu edukacyjnego, informującego mieszkańców o zarządzaniu odpadami oraz nowych zasadach segregowania. Przedstawiciele Miasta będą brali udział w panelach dyskusyjnych.

Targi Zero Waste zorganizowane są w stylu „Green events”, czyli w sposób zapewniające minimalne zużycie zasobów naturalny i jak najbardziej przyjazny środowisku.

Szczegóły na stronie www.targi-zerowaste.pl i w Programie Targów