15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Szybka metamorfoza dziecięcego pokoju

Magda Przypłata
22 sierpnia 2018

Dorastające dziecko ma zupełnie inne potrzeby i zainteresowania niż kilkuletni maluch. Dziecku zmienia się także gust i nie chce mieszkać już w pokoju pełnym pluszaków, lalek czy samochodzików. Jeśli pokój waszego dziecka wymaga odświeżenia i zaaranżowania w zupełnie inny sposób, pozostaje wam uruchomić wyobraźnię i zabrać się do pracy.

Od czego jednak zacząć? Okazuje się, że odnowienie dziecięcego pokoju i nadanie mu zupełnie nowego charakteru nie jest tak trudne i kosztowne, jak nam się wydaje.

Cały pokój dużo łatwiej jest odmienić i właściwie zaaranżować, jeśli wcześniej został stworzony na bazie neutralnych i dobrej jakości mebli. Jeśli jesteście na etapie kupowania mebli i urządzania pierwszego pokoju dla swojego szkraba, najlepiej zrezygnujcie z różowych czy intensywnie niebieskich szafek. Proste meble posłużą wam długie lata, a planując za kilka lat kolejny remont, będziecie mogli z powodzeniem wykorzystać przynajmniej część dotychczasowych sprzętów. Wtedy białe lub wykonane z jasnego drewna komody i szafy będą stanowiły idealne tło do zmieniających się wokół dodatków i kolorów ścian.

Postawcie na kolor

Metamorfozę pokoju pociechy warto rozpocząć od zmiany koloru ścian. Taki zabieg może całkowicie odmienić pomieszczenie i nadać mu świeżości. Jeśli czujecie się na siłach i macie chwilę wolnego czasu, sami możecie wyczarować zupełnie inne wnętrze. Kolor wybierzcie wspólnie z dzieckiem i postarajcie się, aby jak najlepiej współgrał z wystrojem. Ciekawym i ostatnio bardzo często wykorzystywanym pomysłem jest użycie farby tablicowej. Kilka warstw na wybranym kawałku ściany pozwoli wam uzyskać efekt tablicy i da dziecku ogromne możliwości do twórczej pracy.

Dobrym pomysłem może być również ciekawa tapeta lub fototapeta, przyklejona na jednej ze ścian pokoju. Tego typu dekoracja dobrana we właściwy sposób jest w stanie dodać wnętrzu głębi i optycznie je powiększyć. Sporą popularnością cieszą także naklejki na ścianę. W sklepach internetowych, a także w marketach budowalnych znajdziecie mnóstwo ciekawych i oryginalnych motywów, wśród których wybierzecie ten spełniający wasze oczekiwania.

Odpowiednie dodatki

Dosłownie kilka nowych elementów sprawi, że pokój malucha zmieni się diametralnie. Tekstylia, takie jak poduszki, zasłony czy dywan są w stanie zdziałać cuda.

Przyda wam się dobrej jakości dywan, który spodoba się waszemu dziecku. Dobrym pomysłem może być także położenie wykładziny dywanowej w całym pokoju – jest ciepła, przyjemna i nadaje wnętrzu przytulności. Wadą takiego rozwiązania może być fakt, że wykładzina gromadzi kurz, jednak obecnie możecie kupić także wykładziny ze specjalną antyalergiczną powłoką, zatrzymującą kurz na powierzchni. Nie zapomnijcie także o dodatkach, takich jak zasłony lub firanki, nowe pokrowce na meble, kolorowa narzuta czy miękkie poduszki o rozmaitych kształtach. Dodajcie kolorowe, miękkie pufy do siedzenia, a sami będziecie zaskoczeni efektem. Na ścianach powieście kolorowe plakaty lub obrazy. Spersonalizować wnętrze pomogą wam ramki ze zdjęciami.

Oświetlenie

Nie zapomnijcie o oświetleniu, które w dziecięcym pokoju stanowi niezwykle istotny element aranżacji wnętrza. Oświetlenie podsufitowe musi być jasne, jednak nierażące i powinno doświetlać pokój w sposób zbliżony do dziennego. Dodatkowo dokupcie też oświetlenie boczne, takie jak lampki nocne, lampka na biurko czy kinkiety dające rozproszone światło. Interesującym pomysłem mogą być także nowoczesne i proste w montażu taśmy ledowe. Oprócz swojej funkcjonalności lampy stanowią element dekoracyjny pomieszczenia, dlatego zadbajcie o to, aby pasowały stylistycznie do pozostałych akcesoriów i dodatków.

Posiadając nawet bardzo skromny budżet, jesteście w stanie odmienić dziecięcy pokój i nadać mu nowy charakter. Często drobne elementy, takie jak dodanie kilku poduszek czy nowe zasłony, mogą wprowadzić widoczne zmiany do pokoju waszej pociechy. Wystarczy dobry pomysł, chęci oraz drobne oszczędności na ten cel, a uporacie się z taką przemiana nawet w kilka dni.