15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Sztuczna czy naturalna – którą choinkę wybrać na święta?

Magda Przypłata
21 grudnia 2016

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez żywej choinki, inni z wygody wybierają sztuczne drzewko. Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Sztuczne drzewko

Sztuczna choinka jest z pewnością rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Drzewko, pod warunkiem właściwego przechowywania, posłuży nam przez przynajmniej kilka lat. Dodatkowo, jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki będziemy musieli wykonać, jest jej odkurzenie przed rozpoczęciem przystrajania. Obecne sztuczne choinki do złudzenia przypominają te naturalne, w dodatku nie gubią igieł i nie wymagają podlewania. Sztuczne drzewko zawsze będzie symetryczne i nie będzie posiadało takich mankamentów, jak np. zbyt krótkie gałązki.

Niestety, zarówno w trakcie produkcji sztucznej choinki, jak i w procesie jej utylizacji, powstają szkodliwe substancje. Plastik, z którego produkuje się takie drzewka, rozkłada się nawet 400 lat! Taka choinka nie oddaje w pełni magii świąt, nie pachnie, jak jej naturalny odpowiednik.

Choinka naturalna

Według badań zdecydowana większość z nas kupuje na święta żywą choinkę, a zwolenników plastikowych drzewek ubywa z roku na rok. Okazuje się, że to bardzo dobra wiadomość, ponieważ naturalna choinka jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej przyjaznym środowisku. Większość takich drzewek pochodzi ze specjalnych plantacji, pozostałe zaś dostarczają Lasy Państwowe. Choinki te sadzone są właśnie w celu przyozdobienia domów na święta, a w lasach znajdują się najczęściej pod liniami wysokiego napięcia, czyli tam, gdzie nie mogą rosnąć zbyt wysokie drzewa.

Jedną z najistotniejszych cech przemawiających na korzyść żywego drzewka jest aromat, jaki rozchodzi się w domu – zapach żywicy i lasu, który kojarzy nam się z Bożym Narodzeniem. Jeśli właściwie zadbamy o choinkę i będziemy ją regularnie podlewać, będzie cieszyła nasze oczy przez długi czas. Po świętach gałązki mogą posłużyć jako materiał okrywający rośliny w ogrodzie, pień drzewa wykorzystamy jako opał. Osoby nieposiadające ogrodu mają możliwość pozostawienia swojej starej choinki w specjalnych punkach, organizowanych po świętach w wielu miastach. Jeśli natomiast kupiliśmy drzewko w doniczce i dbaliśmy o nie prawidłowo, możemy spróbować zasadzić je w ogrodzie lub wystawić na balkon.

Żywa choinka po pewnym czasie zaczyna gubić igły, które musimy codziennie sprzątać. Osoby posiadające małe dzieci muszą uważać na swoje pociechy, aby przez nieuwagę nie pokłuły się ostro zakończonymi igłami choinki. Drzewko naturalne nie ma także idealnego kształtu i może mieć nieregularna koronę.

Nie obawiajmy się, że kupując żywą choinkę przyczyniamy się do niszczenia lasów. Jedynie dwa procent spośród wszystkich sprzedawanych choinek pochodzi z nielegalnej wycinki drzew. Warto aby w tym roku zagościły w naszym domu piękny świerk, sosna czy jodła, wypełniając wnętrza pięknym zapachem lasu i nadając świętom wyjątkowego charakteru.