15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Rodzeństwo – sztuka relacji i negocjacji

29 marca 2018

Więź, jaka łączy rodzeństwo, choć często pełna skrajnych emocji, jest wyjątkowa. Stawia to przed rodzicami wyzwanie. Najczęstsze problemy, z którymi muszą się zmagać, to kłótnie, zazdrość i niezrozumienie z powodu różnicy wieku. Oto kilka uniwersalnych porad, dzięki którym uda się zbudować relację opartą na wzajemnym szacunku i uniknąć podsycania konfliktów.

Na to, w jaki sposób rodzeństwo odnosi się do siebie, ma wpływ wiele czynników, takich jak płeć dzieci, różnica wieku, osobowość każdego z nich, wychowanie, wzorce zachowań zaobserwowane u rodziców czy etap życia, na którym obecnie się znajdują.

Jak nie zepsuć relacji?

Mimo że nie ma dwóch takich samych sytuacji rodzinnych i trudno wypracować uniwersalny schemat, który ułatwi wychowanie rodzeństwa, istnieje kilka porad, które warto stosować niezależnie od wieku i płci dzieci.

1. Nie zmuszaj maluchów do zabawy ze sobą, jeśli nie mają na to ochoty w danym momencie. Dzieci dojrzewają do tego, by dzielić się z kimś swoimi rzeczami w momencie rozpoczęcia nauki w szkole. Można je do tego zachęcać, ale naciski wywołają efekt odwrotny od zamierzonego.
2. Pamiętaj, że starsze dziecko nadal potrzebuje Twojej opieki i pomocy w uporaniu się z emocjami.
3. Nie przedstawiaj jednego dziecka jako wzoru dla drugiego – to może budzić zazdrość i niezdrową rywalizację, nawet jeśli nie zawsze jest ona świadoma.
4. Ingeruj tylko w poważne konflikty, pozwól dzieciom uczyć się sporów i wypracowywać własne rozwiązania. Pokaż im jednak granice, których nie można przekraczać.
5. Dawaj dobry przykład. Dzieci, które są świadkami kłótni rodziców, często podświadomie kopiują te zachowania. Oczywiście nie należy kumulować w sobie negatywnych emocji czy tuszować konfliktów, ale spróbujmy wypracować bardziej konstruktywny sposób wymiany zdań i rozwiązywania sporów, bez krzyków i agresji słownej.

Pozytywne aspekty

Mimo że na początkowym etapie życia, między dziećmi zdarzają się częste i gwałtowne konflikty, a nawet przemoc fizyczna, dorastanie z rodzeństwem, może przynieść wiele korzyści w dorosłym życiu. Dzięki nabytym w rodzinie doświadczeniom, dzieci stają się bardziej empatyczne, uczą się asertywności i rozwiązywania konfliktów, doskonalą też umiejętności komunikacyjne. Aktywne wspieranie budowania dobrych, opartych na szacunku i zrozumieniu więzi jest więc bardzo istotnym elementem rozwoju osobowości i nabywania tzw. umiejętności miękkich. Zrównoważony rozwój jest możliwy tylko jeśli rodzeństwo traktuje się na zasadach partnerstwa i równości.

Więcej na: https://endo.pl/