15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Robimy świąteczne ozdoby

Magda Przypłata
15 grudnia 2017

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są świetną okazją do przygotowania dekoracji, które wprowadzą do waszego domu świąteczny klimat. Dodatkowo, takie ozdoby przygotowane wraz z dziećmi sprawią im dużo radości i spowodują, że czas oczekiwania na święta będzie przyjemniejszy.

Poniżej kilka pomysłów, którymi możecie się zainspirować, aby stworzyć świąteczne dekoracje.

Kartki świąteczne

Warto powrócić do tradycji wysyłania najbliższym bożonarodzeniowych kartek z życzeniami. Taki miły świąteczny akcent z pewnością ucieszy obdarowywanych, zwłaszcza jeśli wykonacie je samodzielnie z dzieckiem. Przy odrobinie pomysłowości z waszej strony zaskoczycie swoich bliskich, ofiarowując im własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Bardzo efektownie będą prezentować się kartki 3D. Do ich stworzenia możecie wykorzystać stare tapety czy kolorowy papier do pakowania. Ciekawy efekt uzyskacie, przyklejając do kartki kolorowe guziki, które mogą pełnić rolę świątecznych bombek.

Papier do pakowania prezentów

Potrzebujecie szarego lub białego papieru do pakowania, farb akrylowych, dużego ziemniaka oraz foremek do ciastek np. w kształcie gwiazdki czy choinki (pamiętajcie, aby ziemniak był od nich większy). W połówce ziemniaka wytnijcie odpowiedni wzór przy pomocy foremki. Mocząc ziemniaki w farbie, odciskajcie na papierze różnokolorowe stempelki.

Ozdoby z suchej porcelany

Coraz popularniejsze stają się również ozdoby z suchej porcelany. Ich wykonanie nie powinno sprawić wam większego problemu, a efekt jest naprawdę ciekawy. Do wykonania masy potrzebujecie: 2 łyżki skrobi ziemniaczanej, 1 łyżkę oliwki, gliceryny lub wazeliny, 2 łyżki kleju wikol i odrobinę sody oczyszczonej. Mieszamy ze sobą skrobię, oliwkę i sodę oczyszczoną, a na końcu dolewamy klej. Powstałą masę zagniatamy, rozwałkowujemy i wycinamy dowolne kształty przy pomocy foremek do ciastek. Aby stworzyć otwory do zawieszek używamy słomki do napojów. Gotowe prace z masy porcelanowej suszymy około 12 godzin.

Kolorowe choinki

Niebanalną choinkę wykonacie z dużej szyszki, do której przy pomocy kleju na gorąco przeczepicie kolorowe ozdoby np. koraliki lub cekiny.

Maluszkom spodoba się także bożonarodzeniowe drzewko przyozdobione obierkami z kredek. Któż z nas nie ma całej masy kredek wymagających temperowania? Zabierzcie się do pracy, a powstałe „odpadki” kreatywnie wykorzystajcie. Wystarczy szkic choinki, który wykleicie kolorowymi odpadkami.

Makaronowe ozdoby

Wykonywanie ozdób z makaronu może sprawić dzieciom mnóstwo frajdy. Poszukajcie w sklepie makaronów o przeróżnych kształtach, które odpowiednio ułożone i sklejone klejem na gorąco stworzą gwiazdki lub choinki, idealne do powieszenia na choince. Nie zapomnijcie odpowiednio udekorować waszych ozdób. Możecie je pomalować farbami lub np. użyć brokatu. Dobrym pomysłem może być także stworzenie makaronowego łańcucha. Tutaj przyda się makaron w kształcie kokardek i kolorowy sznurek do którego go przywiążecie.

Ozdoby z korków po winie

Warto wykorzystać także korki po winie, które odpowiednio sklejone, będą cieszyć wasze oko przywieszone na choince. Do stworzenia zabawnego renifera będziecie potrzebować czterech korków, pistoletu z klejem na gorąco oraz dodatkowych akcesoriów do przyozdobienia zwierzaczka, takich jak kreatywne oczy i druciki, koralik na nos czy niepotrzebne guziki do stworzenia uszu. Po odpowiednim przycięciu korków i ich dokładnym sklejeniu przyozdóbcie renifera według waszych indywidualnych upodobań.

W podobny sposób wykonacie też choinkę. Wystarczy przyciąć korki na grubość około 1 cm i skleić w taki sposób, aby kształtem ozdoba przypominała świąteczne drzewko.

Słoikowe pomysły

Niepotrzebne słoiki możemy wykorzystać do stworzenia prostych, klimatycznych lampionów. Słoik malujemy na biało i ozdabiamy mini bombeczkami, małymi szyszkami lub żywymi gałązkami np. świerku, przewiązujemy sznurkiem lub ozdobną kokardką. Nie zapomnijcie o włożeniu do środka niewielkiej świeczki typu tealight.

Innym ciekawym pomysłem jest wykonanie śniegowej kuli. Taka ozdoba może stać się miłym upominkiem dla bliskiej osoby, która z pewnością ucieszy się z wykonanego przez maluszka prezentu.

Będziecie potrzebować słoika, dowolnego przedmiotu, który umieścicie wewnątrz kuli np. figurki lub plastikowego zwierzątka, brokatu, kleju na gorąco oraz wstążeczki do zamaskowania nakrętki. Do wewnętrznej strony nakrętki przyklejcie klejem na gorąco wybrany przez was przedmioty i poczekajcie, aby klej dobrze złapał. Do słoika nalejcie wody i wsypcie brokat (jeśli chcecie, aby wasz „śnieg” wolniej opadał dodajcie kilka kropel gliceryny). Zakręćcie mocno nakrętkę i odpowiednio ją ozdóbcie.

Wprowadzając do waszego domu atmosferę Świąt Bożego Narodzenia sprawicie, że wasze pociechy będą mogły przeżyć ten czas w pełni świadomie i radośnie. Angażując się wraz z dziećmi w przygotowanie świątecznych dekoracji sprawicie też, że na zawsze zapamiętają one ten niepowtarzalny klimat i święta będą dla nich magicznym i rodzinnym czasem.