15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Puzzle – dlaczego warto je układać?

Magda Przypłata
20 lutego 2019

Układanie puzzli to świetna forma zabawy, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, która niesie za sobą mnóstwo korzyści. Taka forma spędzania wolnego czasu ma bardzo istotny wpływ na najmłodszych, ponieważ wspiera ich kreatywność, inspiruje do działania oraz ćwiczy ich zdolności motoryczne. Zalet, jakie niesie za sobą ta niepozorna czynność, jest zdecydowanie więcej.

Korzyści z układania puzzli

Zabawa puzzlami stymuluje rozwój mózgu. Podczas ich układania pracują obie półkule jednocześnie, ponieważ czynność ta wymaga zarówno działań logicznych, jak i sporej kreatywności i wyobraźni. Maluch trenuje pamięć, uczy się rozpoznawania kształtów i logicznego myślenia.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Chicago układanie puzzli świetnie rozwija wyobraźnię przestrzenną, bardzo ważną dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych i technicznych. Dodatkowo smyk ćwiczy pamięć i koncentrację oraz uczy się wytrwałość w dążeniu do celu. Puzzle motywują go do dalszych działań, a ułożenie tych bardziej skomplikowanych daje sporo satysfakcji. Taka zabawa rozwija w dziecku wiarę we własne możliwości i umacnia pozytywne myślenie o własnej osobie.

Zabaw puzzlami pomaga w nauce pisania i czytania, poznawania nazw przedmiotów, zwierząt, roślin, figur geometrycznych, kolorów czy dni tygodnia. Według badań, dzieci, które wcześnie zaczęły swoją przygodę z różnego rodzaju układankami, ćwiczą angażowanie się i cierpliwość, które przydają się im później w szkole.

Pociecha ma również okazję do ćwiczenia zdolności motorycznych. Dopasowując właściwy element do części obrazka, dziecko ćwiczy sprawność małych paluszków i precyzję ruchów.

Dzieci, wspólnie układając puzzle, mają okazję do współpracy z innymi. Co więcej, rodzinne układanie puzzli, nie tylko uczy maluchy współpracy, ale i integruje członków rodziny oraz służy lepszemu poznaniu bliskich i zbliża wszystkich do siebie.

Jakie puzzle wybrać?

Puzzle wbrew pozorom mogą układać już dzieci w wieku nawet 2 lat. Na początek zacznijmy od najprostszych kilkuelementowych obrazków o prostym wzorze. Idealnie sprawdzą się tutaj np. puzzle złożone z dwóch elementów, puzzle piankowe, drewniane układanki lub układanki klockowe. Jeśli pociecha będzie sobie bez problemu z nimi radziła, sukcesywnie zwiększajmy liczbę części do ułożenia i poziom trudności. Pamiętajmy też, że nie zawsze oznaczenie na opakowaniu dotyczące minimalnego wieku dziecka sprawdzi się w przypadku naszej pociechy. Liczbę elementów i stopień trudności puzzli dopasujmy do zdolności dziecka.

Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego wzoru puzzli. Na rynku istnieje ogromny wybór puzzli dopasowanych do wieku oraz możliwości rozwojowych dziecka. Sporo radości przyniosą dzieciom puzzle z ich ulubionymi postaciami z bajek. Maluchy chętniej sięgną po układankę przedstawiającą Królewnę Śnieżkę, Batmana czy Elsę z „Krainy Lodu”.

Puzzle to zabawa dla wszystkich, bez względu na płeć i wiek, która zapewnia ciekawą i rozwijającą rozrywkę. Co więcej, wspólne układanie puzzli wraz z dziećmi jest doskonałym momentem, aby zacieśniać rodzinne więzi i pozytywnie wpływać na budowanie relacji na całe życie.