15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Przygotowania do świąt – jak stworzyć dzieciom piękne wspomnienia

Magda Przypłata
23 grudnia 2018

Okres przedświąteczny jest dla wielu z nas czasem, w którym musimy zmierzyć się z masą dodatkowych obowiązków i staramy się jak najlepiej przygotować wszystko na zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia. Bardzo często świąteczną radość i wyczekiwanie zastępuje napięcie i frustracja, a dzieci domagające się uwagi wywołują nasze rozdrażnienie.

Zastanówmy się jednak, czy właśnie tak powinny zapamiętać ten wyjątkowy czas nasze pociechy? Czy w ferworze świątecznych przygotowań nie zapomnieliśmy o tym, co jest tak naprawdę w tym czasie ważne? Jak sprawić, aby dziecko poczuło się w okresie przedświątecznym potrzebne i na zawsze zapamiętało ten magiczny czas?

Zrezygnujmy z perfekcjonizmu

Zupełnie niepotrzebnie dokładamy sobie obowiązków, starając się, aby wszystko było perfekcyjnie wykonane. Nic się nie stanie, jeśli zrezygnujemy z jednego świątecznego dania lub nie umyjemy okien przed świętami. Dzieci mogą nam pomóc w wielu domowych obowiązkach, jeśli tylko im na to pozwolimy i przymkniemy oko na drobne niedoskonałości, np. nie do końca równe ciasteczka czy bombki powieszone na choince nie w taki sposób, jak sami byśmy to zrobili.

Wspólne gotowanie

Zamiast odsyłać malucha do pokoju i kazać mu zająć się swoimi sprawami, pozwólmy mu na pomoc w kuchni. Wspólne gotowanie może przynieść nam dużo radości. Upieczmy ciasto – niech maluch miesza lub dosypuje składniki lub ubija białka. Smyk poradzi sobie też na pewno z krojeniem miękkich warzyw czy mieszaniem sałatki.

Oddelegujmy zadania i zaplanujmy prace

Nie musimy robić wszystkiego sami. Jeśli organizujemy wspólną wigilię i zapraszamy na nią najbliższych, poprośmy ich o przygotowanie części potraw. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zastanówmy się co możemy zrobić nieco wcześniej i tak zaplanować czas do świąt, aby nie był przepełniony nadmiarem zadań.

Ozdoby i dekoracje

Tworzenie świątecznych ozdób i dekoracji może okazać się świetną zabawą, a przy okazji pomóc w zacieśnianiu więzi z maluchami i wprowadzić świąteczny nastrój do naszego domu. Dobrym pomysłem będzie ulepienie figurek z masy solnej, stworzenie łańcucha z bibułki czy papierowych aniołków. W sieci znajdziemy mnóstwo inspiracji, które pomogą nam wyczarować przepiękne ozdoby. Kolejnym punktem może być dekorowanie świątecznego drzewka. Zawieszanie gotowych ozdób na choince przy dźwiękach kolęd sprawi, że także i my poczujemy świąteczną magię.

Ciągła krzątanina i pośpiech sprawiają, że zapominamy, jaki jest prawdziwy sens świąt Bożego Narodzenia. Postarajmy się, aby okres przedświąteczny był dla naszych dzieci, a także i nas samych czasem wspólnego przeżywania oraz rodzinnych przygotowań i kojarzył się naszym pociechom jedynie z miłymi chwilami.