15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Przygoda z muzyką

Magda Przypłata
6 marca 2018

Muzyka ma ogromny wpływ na dziecko i nam, jako rodzicom, daje ogromne możliwości. Wprowadzając malucha do świata dźwięków, wpływamy wszechstronnie na jego rozwój, oddziałując na niego pod względem fizycznym, emocjonalnym, a także intelektualnym i estetycznym.

Każdego z nas muzyka porusza w inny sposób, warto jednak od najwcześniejszych chwil umożliwiać maluszkowi kontakt z muzyką, aby stała się ona motorem dziecięcego rozwoju.

Wpływ muzyki na człowieka

Muzyka może dawać radość, odprężenie, rozwijać wrażliwość i uczucia. Badania wykazują, że istnieje związek pomiędzy osiąganymi wysokimi wynikami w nauce, a ekspozycją na różnego rodzaju dźwięki. To środek bardzo często wykorzystywany w terapiach, który pozwala odreagowywać stany napięć i pomaga wyciszyć malucha, a w połączeniu z zajęciami ruchowymi wpływa na ogólny rozwój dziecka. Otaczające dziecko dźwięki pozwalają mu zrozumieć świat wokół oraz uczą wyrażania swoich pragnień i uczuć, budzą potrzebę aktywności artystycznej.

Efekt Mozarta

Według amerykańskich badaczy najkorzystniej na rozwój wpływa słuchanie muzyki barokowej i klasycznej, zwłaszcza utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta – koncepcja ta zyskała nawet miano „efektu Mozarta”. Wyraźna struktura, melodia, harmonia i wysoka częstotliwość dźwięków mają pomóc smykowi w szybszym uczeniu się, rozwoju zdolności analitycznych, językowych i matematycznych. Bardziej szczegółowe badania wykazały jednak, że „efekt Mozarta” daje jedynie krótkotrwałe efekty i samo słuchanie muzyki może nie wystarczyć. Dużo lepsze efekty osiągają dzieci uczące się regularnie gry na instrumencie i wykonujące muzykę. W ich przypadku lepiej rozwija się pamięć operacyjna, orientacja w przestrzeni i czasie, a także szybciej rozwija się słownictwo i umiejętność czytania. Gra na instrumencie jest także świetnym treningiem podzielności uwagi i koncentracji.
Z pewnością codzienna dawka muzyki (niekoniecznie klasycznej) nie zaszkodzi jednak naszemu maluchowi, a jedynie pomoże w pobudzaniu wyobraźni i kształtowaniu słuchu muzycznego.

Muzyką świetną zabawą

Muzyka daje dzieciom mnóstwo możliwości do zabawy i prowokuje do tańca. Poruszanie się w rytm muzyki sprawia, że maluch lepiej czuje własne ciało, zwiększa się jego koordynacja ruchowa oraz spożytkowany zostaje nadmiar energii. Dodatkowo, taniec jako forma spędzania czasu pozwala na jego wartościowe spożytkowanie i oderwanie choć na chwilę pociechy od komputera czy telewizji.

Równie wartościowy może być śpiew. Wpływa on świetnie na rozwój mowy, usprawnia układ oddechowy, a dodatkowo wprawia w lepszy nastój i dodaje dziecku pewności siebie. Śpiewając, maluch może rozładowywać nagromadzone emocje, wyrażać siebie. Wspólne śpiewanie doskonale wpływa natomiast na relacje społeczne i budowanie związków w grupie.

Muzyka wokół nas

Zwracajmy uwagę na dźwięki otaczające nas na co dzień. Zwykle w natłoku spraw i obowiązków nie przywiązujemy uwagi do śpiewu ptaków w parku czy szumu padającego deszczu, a to właśnie te dźwięki pomagają dziecku lepiej poznawać i rozumieć świat. Ogromną frajdą dla malca będzie wspólne śpiewanie z mamą czy tatą.

Każdego z nas muzyka może poruszać w inny sposób, jednak jeśli nasza pociecha wykazuje duże zainteresowanie muzyką możemy pomyśleć także o posłaniu jej na zajęcia gry na instrumencie, udziale w chórze lub lekcjach śpiewu, które pozwolą właściwie rozwinąć jej talenty.

Pozwólmy dzieciom cieszyć się muzyką. Maluch śpiewając, tańcząc, grając na instrumencie lub po prostu słuchając muzyki, rozwija się na wielu płaszczyznach, dlatego doceńmy niezaprzeczalną siłę, jaką daje nam ten przyjemny i niepozorny sposób edukacji.