15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Premiera: „Odwrócona relacja”

Magda Zaporowska
14 marca 2019

Jeśli mama jest rozchwiana, świat też jest rozchwiany.

Jeśli mama nie jest szczęśliwa, nikt nie jest szczęśliwy.

Jeśli tata budzi strach, świat budzi strach.

Jeśli mama jest zdezorganizowana – czuję, że świat wariuje.

Bryan Post

Wszystkie dzieci potrzebują regulacji emocjonalnej ze strony rodziców. Zwłaszcza gdy doświadczają silnych emocji, takich jak wściekłość, frustracja, stres czy lęk. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, by wysłuchać dziecka, a także pomóc mu zrozumieć i opanować jego uczucia. Jest to naturalne zadanie rodziców.

A co, jeśli to rodzicom brakuje równowagi emocjonalnej? Jeśli to oni nie radzą sobie ze swoimi uczuciami? Jeśli są do tego stopnia pochłonięci własnymi problemami, że w ich umyśle nie ma już przestrzeni na to, by zająć się problemami dziecka?

Autorka książki wyjaśnia, że rodzice zaabsorbowani własnymi sprawami nie są w stanie skutecznie zaspokajać relacyjnych i emocjonalnych potrzeb swoich dzieci. Nie chodzi tu o sporadyczne czy przejściowe trudności, których doświadczają wszystkie rodziny. Chodzi o sytuację, gdy rodzic jest przez większość czasu pochłonięty swoimi problemami, a jego zachowania przerażają, zawstydzają lub poniżają dziecko, odbierają poczucie bezpieczeństwa, powodują chaos, niszczą poczucie własnej wartości. Napięcia i trudności rodzica stają się wówczas napięciami i trudnościami dziecka, a dom przestaje być ostoją ciepła i spokoju.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka zawiera wiele skutecznych interwencji i pomoże osobom pracującym z dziećmi, których spokój i rozwój emocjonalny są zagrożone w wyniku problemów trapiących ich rodziców, takich jak:

 • zaburzenia psychiczne;
 • przewlekła choroba;
 • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków;
 • przemoc i agresja;
 • separacja lub rozwód.

DZIĘKI TEJ KSIĄŻCE:

 • nauczysz się rozpoznawać, jakie uczucia kryją się za trudnymi zachowaniami dziecka, i odpowiednio reagować, aby pomóc mu uporać się z emocjami;
 • dowiesz się, jak ułatwić dziecku zajęcie się niewypowiedzianymi uczuciami;
 • nauczysz się wzmacniać dziecko tak, by wiedziało, że ma prawo wyrażać własne emocje i opinie;
 • poznasz podstawowe narzędzia używane w komunikacji między rodzicami a dziećmi, przydatne wtedy, gdy problemy dorosłego w negatywny sposób wpływają na dziecko;
 • pomożesz rodzicom i dzieciom odnaleźć drogę do siebie;
 • dowiesz się, jak wspierać rodzica z problemami, który chce przepracować swój ból emocjonalny i zająć się niezaspokojonymi potrzebami psychicznymi dziecka.

JAK KORZYSTAĆ Z TEGO PORADNIKA

Pierwsza część książki to wyczerpujące studium „trudnych” rodziców. Pomaga zrozumieć, jak czują się i zachowują dzieci, których rodzice zmagają się z poważnymi problemami. Omówiono w niej też najnowsze badania dotyczące skutków takiego stanu rzeczy oraz możliwe sposoby pomocy w tej sytuacji.

Część druga poświęcona jest interwencjom praktycznym. Zawiera wiele pomysłów na pracę z dzieckiem: ćwiczenia, karty pracy oraz zadania pomagające prowadzić rozmowę terapeutyczną z dziećmi.

O autorce:

Margot Sunderland – licencjonowana terapeutka dziecięca, superwizorka i trenerka (UKATC), psychoterapeutka specjalizująca się w arteterapii (UKCP). Jest przewodniczącą oddziału dziecięcego i młodzieżowego The United Kingdom Association for Therapeutic Counselling, jak również dyrektorką Institute for Arts in Therapy and Education, uznanej szkoły wyższej oferującej studia magisterskie z zakresu dziecięcej psychoterapii integracyjnej i arteterapii. Jest też autorką projektu Helping where it hurts (Pomagać tam, gdzie boli), w ramach którego w wielu londyńskich szkołach podstawowych oferowane są bezpłatnie terapia i poradnictwo psychologiczne dla dzieci z problemami.

Informacje o książce:

Tytuł: Odwrócona relacja

Podtytuł: Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo

Tytuł oryginału: Helping children of troubled parents

Autor: Margot Sunderland

ISBN: 978-83-7489-775-4

Format:145×205

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: ok. 280

Cena: 49,90

Patronat: ZdrowaGłowa.pl, Emocjedziecka.pl, Edukowisko.pl, Egaga.pl, Egodziecka.pl

www: https://www.gwp.pl/odwrocona-relacja-kiedy-problemy-rodzicow-zabieraja-dziecinstwo.html