15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Pomysły na zabawy dla zmęczonych rodziców

Magda Przypłata
4 lutego 2017

Kto z nas tego nie zna? Wracamy do domu po ciężkim dniu pracy, a nasz stęskniony szkrab prosi: „Pobaw się ze mną”. Próbując wykrzesać z siebie resztki sił, udajemy się z maluchem do jego pokoju i wymyślamy szereg rozwijających i kreatywnych zabaw. Nasza pociecha jest szczęśliwa, jednak my myślimy jedynie o tym, by położyć się wygodnie i odpocząć. Jest na to sposób.

Podpowiadamy, w co bawić się z dzieckiem, kiedy brak nam pomysłów i chęci na zabawę.

W co się bawić?

Puzzle – Większość dzieci uwielbia układanie puzzli, szczególnie jeśli gotowy już obrazek przedstawia ulubione postaci z bajek. Zabawa puzzlami jest doskonałym treningiem pamięci, uczy logicznego myślenia, rozpoznawania kształtów oraz ma wpływ na precyzję ruchów i sprawność małych paluszków. Układanki angażują uwagę i uczą cierpliwości. Pamiętajmy jednak, aby dostosować je do wieku i umiejętności malca. Najmłodsze szkraby zainteresują się puzzlami o dużych elementach. Z czasem zwiększajmy ich trudność – zbyt łatwe puzzle sprawią, że dziecko szybko się nimi znudzi. Nasz wkład w zabawę może być tutaj naprawdę minimalny. Połóżmy się obok dziecka na dywanie i dopingujmy je, nakierowujmy, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba. Nie zapomnijmy też pochwalić smyka po ukończeniu zadania.
Zabawa w doktora – Połóżcie się na łóżku i powiedzcie swojemu dziecku, że jesteście bardzo chorzy i potrzebujecie pomocy lekarza. Pan lub pani doktor z pewnością odpowiednio się wami zajmie, zmierzy temperaturę, zmieni bandaż, a nawet przepisze odpowiednie leki.
Salon fryzjerski – Zamiłowanie do układania i czesania włosów jest głównie domeną dziewczynek, ale wielu chłopców również chętnie się przyłączy i pobawi w fryzjera. Siadamy wygodnie na krześle, fotelu lub nawet na podłodze i prosimy o stworzenie niesamowitej fryzury. Na waszej głowie znajdą się zapewne wszystkie najbardziej kolorowe i błyszczące spinki waszej córeczki, ale przynajmniej 15 minut będziecie mogli posiedzieć i odpocząć.
Teatrzyk cieni – Wieczorem, kiedy będzie już ciemno, zgaście światło i odpowiednio ustawcie lampkę. Niech wasze ręce ożyją jako cienie na ścianie dziecięcego pokoju w postaci słonia, pieska czy niedźwiedzia. Taka zabawa będzie nie lada atrakcją dla niejednego szkraba.
Klocki – Budowanie z klocków rozwija wyobraźnię i kreatywność, ćwiczy koncentrację i rozwija manualnie. To zabawa, którą uwielbia większość dzieci. Z klocków zbudować mogą dom, zamek, wieżę, samochód, a nawet statek kosmiczny. Wystarczy jedynie wasze towarzystwo i zainteresowanie oraz góra klocków, resztą zajmie się wasza pociecha.
Zabawy z muzyką – Poproście dziecko, aby poruszało się w rytm włączonej przez was piosenki, po jej zatrzymaniu szkrab powinien zastygnąć w bezruchu. Inną wersją zabawy jest, np. próba odnalezienia koloru, o który poprosimy dziecko. Kiedy muzyka cichnie, wypowiadamy głośno nazwę koloru, maluch musi szybko odszukać przedmiot o danym kolorze i go dotknąć.
Poczytajcie – Czytanie dziecku ma same zalety: stymuluje rozwój mowy, usprawnia pamięć, uwrażliwia, rozbudza w najmłodszych ciekawość świata. Wybierzcie wspólnie z waszej domowej biblioteczki kilka ciekawych tytułów i przenieście się w świat bajek.
Album ze zdjęciami – Warto wspólnie z dzieckiem pooglądać rodzinne fotografie i przypomnieć sobie miłe chwile. To doskonała okazja do wspomnień i przytoczenia kilku zabawnych historii, które miały związek z określoną fotografią.

Kiedy brakuje nam energii i chcielibyśmy po prostu odpocząć, warto wykorzystać kilka propozycji zabaw, wymagających od nas jedynie minimalnego zaangażowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy będziecie zadowoleni – dziecko, bo będzie miało mamę lub tatę na wyłączność i wy, bo zregenerujecie siły i spędzicie miło czas z pociechą.