15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak pobudzić w dziecku kreatywność?

3 kwietnia 2018

Zdolność patrzenia na różnorodne zagadnienia w sposób nieoczywisty, pozbawiony z góry negatywnego oceniania, pozwala nam dostrzec takie możliwości, które dla innych osób rozpatrujących daną kwestię są standardowo niewidoczne. Nauczenie dziecka otwartości umysłu, jeśli chodzi o twórcze rozwiązywanie problemów, ułatwi mu życie w przyszłości.

Teatrzyk kukiełkowy

W roli kukiełki może wystąpić tak naprawdę wszystko. Samochodziki, laleczki czy misie, co kto lubi, co się komu najbardziej podoba. Granice wyznaczone są przez wyobraźnię oraz inwencję twórczą zainteresowanych. Inspiracją do tematu przedstawienia może być przykładowo ulubiona książka lub film. Warto jednak nie skupiać się na odwzorowaniu treści oryginału, tylko potraktować go jako szablon do napisania własnego scenariusza spektaklu. Niech każdy uczestnik zabawy napisze, bądź opowie, wymyślony przez siebie wątek. To jest niezawodna metoda wywołanie w dziecku gigantycznej euforii i ogromnej satysfakcji, ponieważ nie dość, że będzie aktorem, to jeszcze współtwórcą widowiska.

Trening spostrzegawczości

Wykonywany jest za pomocą wielu różnych technik. Ćwicząc regularnie i systematycznie, poprawiamy koncentrację oraz umiejętność zwracania uwagi nawet na drobne szczegóły, często niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Przepis na tego typu zajęcia z dziećmi jest bardzo prosty. Rodziców, którzy posiadają zdolności plastyczne i chcą się nimi pochwalić, zachęcam do przygotowania materiałów samodzielnie. Ćwiczenia mogą polegać, między innymi: na znajdowaniu różnic pomiędzy obrazkami, znajdowaniu jednego obrazka różniącego się od pozostałych czy szukaniu ludzkiej twarzy na zdjęciu, gdzie pozornie widnieje samotnie tygrys siedzący w trawie. Jeśli nie posiadamy zacięcia artystycznego lub po prostu nie mamy pomysłu, jak te plansze miałyby wyglądać, nie ma się czym przejmować. Wirtualna rzeczywistość wychodzi nam naprzeciw, oferując bardzo bogatą gamę wielotematycznych materiałów gotowych do wydruku. Pracować na nich można również bezpośrednio przez internet, w zależności od tego, co kto preferuje.

Gry słowne

Wzbogacają słownictwo. Jest to również okazja do zaznajomienia dzieci z coraz rzadziej używanymi polskimi przysłowiami, uznawanymi za mądrość narodów. Uważam, że warto je rozpowszechniać, szczególnie wśród młodego pokolenia.

Piramida literowa – wybieramy dowolny wyraz i piszemy pojedyncze litery, zachowując widoczne odstępy między nimi, tworząc rozsypankę w kształcie stożka. Następnie łączymy litery tak, aby po odnalezieniu pierwszej, linie były pomocne w ułożeniu całego słowa. Starajmy się, by całość wyglądem przypominała piramidę.

Zwariowane literki – zapisujemy przysłowie, mieszając kolejność liter w obrębie każdego wyrazu. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przykładzie zadaniem dziecka jest rozszyfrowanie, o jakie pojęcia chodzi.

Technik pobudzenie kreatywności jest nieskończenie dużo. Tutaj opisałam tylko kilka wybranych. Polecam rozwijać w sobie i dzieciach tę umiejętność, ponieważ staje się bardzo przydatna w naszej codzienności, niezależnie od grupy wiekowej, jaką reprezentujemy. Szczególnie w dzisiejszych czasach.

Dominika Konik