15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Po czym poznać, że dziecko ma problem moczenia nocnego?

11 września 2019

Problem moczenia nocnego jest znacznie bardziej powszechny, niż przypuszcza wielu rodziców. Boryka się z nim aż 15-20% pięciolatków. Jednak nie jest to sprawa, którą łatwo zdiagnozować. Rodzice zastanawiają się, czy jednorazowe zmoczenie łóżka należy już konsultować. Po czym poznać, że dziecko ma problem, z którym warto zwrócić się do lekarza? Sprawdźcie poniższe wskazówki, które pomogą wam w ocenie sytuacji.

Przyczyny moczenia nocnego

Pęcherz moczowy przypomina worek, który stopniowo wypełnia się płynami. W nocy powinno następować zmniejszenie produkcji moczu oraz wzrasta zdolność pęcherza do jego magazynowania. Wszystko dzieje się po to, aby wstawanie w nocy w celu skorzystania z toalety nie było konieczne. Jednak w chwili, gdy pęcherz musi zostać opróżniony, następuje wybudzenie. U osób z problemem moczenia nocnego proces ten jest zaburzony. Brak równowagi pomiędzy nocną produkcją moczu i pojemnością pęcherza prowadzi do moczenia nocnego.

Moczenie w dzień i w nocy

Jeśli dziecko poniżej piątego roku życia moczy się w nocy, nie ma się czym przejmować. To zjawisko zupełnie naturalne. Jego organizm dopiero uczy się reagować na sygnały pochodzące z mózgu. Nawet jeśli w ciągu dnia dziecko już się nie moczy, jest odpieluchowane i potrafi kontrolować oddawanie moczu, to w nocy nadal może mu się zdarzyć „wpadka”. Jeśli jednak po ukończeniu 5 lat moczenie nocne podczas snu nie ustaje, warto przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

Kiedy moczenie wymaga leczenia

Dzieci są różne i w różnym tempie się rozwijają. Dlatego jednorazowe lub bardzo rzadkie (mniej niż raz w miesiącu) przypadki mimowolnego oddawania moczu w nocy mogą zdarzyć się nawet wtedy, kiedy dziecko ma więcej niż 5 lat. Nie jest to powód do zmartwień, u takich dzieci problem zazwyczaj mija samoistnie. Warto jednak obserwować dziecko i sprawdzać, czy sytuacja się nie powtarza.
Jeśli jednak moczenie zdarza się kilka razy w miesiącu lub częściej, istnieje niewielka szansa, że problem ustąpi samoistnie w ciągu następnego roku. Radzimy więc czym prędzej zwrócić się do lekarza i omówić możliwe metody leczenia.

Inne objawy

Oprócz zmoczenia łóżka w nocy mogą pojawić się także inne objawy. Jeśli dziecku zdarza się wyciek moczu w ciągu dnia, często oddaje mocz, korzystanie z toalety jest bolesne lub wymaga dużego wysiłku (napięcia mięśni), może to wskazywać na to, że moczenie nocne związane jest z innym schorzeniem. W takiej sytuacji konieczna jest niezwłoczna konsultacja lekarska i znalezienie przyczyny problemu.
Jeśli cokolwiek jest niepokojącego w zachowaniu dziecka i wzbudza obawy rodzica, warto zgłosić się do lekarza. Rozwieje on wątpliwości, a w przypadku choroby pomoże znaleźć i zlikwidować jej przyczynę.

Więcej informacji na temat moczenia nocnego, przyczyn i sposobów radzenia sobie z problemem znajdziecie na www.suchyporanek.pl

Karolina Bury