15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Pluszowy przyjaciel – dlaczego jest tak ważny dla dziecka?

Magda Przypłata
5 lipca 2018

Pluszowa zabawka to także dla wielu z nas ukochane wspomnienie z dzieciństwa. Do dziś pluszowy miś, który niegdyś nam towarzyszył wywołuje uśmiech na twarzy. W czym tkwi fenomen tej zabawki i dlaczego ciągle pomimo upływu lat pozostaje ona ukochanym przyjacielem i powiernikiem milionów dzieci?

Po co potrzebny jest miś?

Pluszowy przyjaciel przychodzi z pomocą zawsze wtedy, kiedy mamy nie ma w pobliżu, a malec czuje zagrożenie lub lęk. Dziecko w pewnym momencie traci poczucie bezpieczeństwa, ponieważ mamy nie ma w zasięgu jego wzroku. Pluszak stanowi swego rodzaju ostoję i daje ukojenie. Pomaga zrozumieć, że mama nie może przebywać ciągle z nim, że jest odrębną istotą.

Pluszowa zabawka to świetny towarzysz w trakcie zasypiania, który daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Do miękkiej maskotki miło jest się przytulić i można spokojnie zasnąć bez obawy, że nie ma nikogo w pobliżu.

Starsze dziecko wykorzystuje pluszową maskotkę jako przedmiot na którym testuje swoje interakcje społeczne. Maluch odgrywa różnego rodzaju sceny, wciela się w określone postaci, bawi się z pluszakiem, rozmawia, buduje relacje międzyludzkie. Smyk bardzo często rozmawia z misiem, który staje się niejako jego powiernikiem – zabawce dziecko może wyjawić wszystkie sekrety i tajemnice.

Według badań pluszowe zabawki mogą łagodzić skutki stresu i działać uspokajająco. Bardzo często służby ratunkowe wykorzystują maskotki, aby pomóc dzieciom, które uległy wypadkowi.

Nie zawsze niedźwiadek

Bardzo często misia zastępuje inna pluszowa zabawka. Dzieci wybierają także kotki, pieski czy króliczki do których miło jest się przytulić. Dzieci często bardzo przywiązują się też do ukochanego kocyka lub nawet miękkiej podusi.

Jak wybrać tego idealnego?

Pluszowego misia dostaniemy w praktycznie każdym sklepie z zabawkami lub hipermarkecie Decydując się jednak na jego zakup pamiętajmy, aby był przyjemny w dotyku i wykonany z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Zabawka powinna mieć także odpowiednie wymiary. Za dużego pluszaka trudno będzie nam wszędzie ze sobą zabierać, zbyt mały zgubi się w objęciach pociechy.

Jeśli pluszowy niedźwiadek lub inna pluszowa zabawka bardzo przypadła do gustu naszemu maluszkowi pamiętajmy, aby właściwie postępować z tym miękkim przyjacielem. Pilnujmy go jak oka w głowie, ponieważ zgubienie zabawki mogłoby wywołać spory stres u pociechy. Brudna maskotka wymaga prania, wcześniej jednak upewnijmy się czy producent zezwala na pranie zabawki w pralce.

Kiedy nie ma mamy w pobliżu pluszowy miś, którego można chwycić za łapkę wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Zadbajmy o to, aby i nasze dziecko miało swoją ukochaną przytulankę, która pomoże mu w rozwoju, a w przyszłości stanie się jednym z najdroższych wspomnień z dzieciństwa.