15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Mata edukacyjna – czy warto ją kupić?

Magda Przypłata
8 listopada 2018

Dla jednych zbędny wydatek, dla innych niezbędny element wyprawki dla maluszka – mata edukacyjna. Czy warto kupić ją dla swojej pociechy?

Mata edukacyjna to gadżet stworzony z myślą o najmłodszych dzieciach, który według zapewnień producentów, ma wszechstronnie pobudzać zmysły szkraba i pozytywnie wpływać na jego rozwój. Stosowana z rozwagą może okazać się świetnym miejscem zabaw naszego dziecka.

Zalety maty edukacyjnej

Mata edukacyjna może przynieś maluchowi mnóstwo korzyści. To przede wszystkim bezpieczne miejsce do zabawy, na którym maluszek nie zrobi sobie krzywdy. Dodatkowo, producenci oferują nam także modele z możliwością spięcia materiału i stworzenia kojca, który zabezpieczy dziecko i zapobiegnie „ucieczce” poza wyznaczoną przestrzeń.

Dziecko na płaskiej powierzchni może ćwiczyć przekręcanie się z plecków na brzuszek i odwrotnie, sięgać po zabawki zawieszone w różnych miejscach nad jego główką. Taka aktywność psychoruchowa wspiera rozwój tułowia oraz może zapewnić prosty i zdrowy kręgosłup w przyszłości.

Grzechotki, melodyjki, lusterka, szeleszczące elementy czy nawet zastosowanie różnej faktury materiałów, stymuluje wszystkie zmysły dziecka – maluch sięgając po nie ćwiczy paluszki, co wpływa na jego motorykę, a kolorowe, błyszczące elementy rozwijają koordynację wzrokową.

Matę bardzo łatwo jest złożyć i nie zajmuje ona dużo miejsca, dlatego możemy ją zabrać praktycznie wszędzie, gdzie planujemy dłuższy pobyt z maluszkiem. Nawet na niewielkiej przestrzeni jesteśmy w stanie stworzyć osobny kącik, w którym pociecha będzie czuła się bezpiecznie.

Mata daje zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia. Niemowlę przez jakiś czas eksploruje otoczenie, a mama lub tata jedynie nadzorują poczynania smyka.

Na co zwrócić uwagę, kupując matę?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór mat edukacyjnych. Przed jej zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:
• Rozmiar maty – mata powinna być na tyle duża, aby maluszek mógł się na niej swobodnie bawić – poruszać się, obracać i siadać. Dobrze jest wybrać model z lekko uniesionymi końcami maty lub wykończony poduszeczkami.
• Dołączone zabawki – zabawki, podwieszane do specjalnego pałąka powinny budzić zainteresowanie i zachęcać do działania naszą pociechę. Wybierzmy matę posiadającą rozmaite zabawki o różnorodnych fakturach i kolorach, które zachęcają dziecko do zabawy i aktywności. Unikajmy natomiast zbyt głośnych melodyjek czy piszczałek. Takie zbyt nachalne efekty dźwiękowe mogą jedynie rozpraszać i drażnić, zarówno dziecko, jak i nas samych.
• Jakość wykonania – zadbajmy, aby wybrany przez nas model był odpowiednio zszyty i nie posiadał żadnych wystających elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla malucha.
• Izolacja – dość gruba, miękka mata z materiałem izolującym od podłoża, ochroni dziecko przed zimną podłogą i zamortyzuje ewentualne upadki.
• Możliwość prania – wybierzmy matę, którą można uprać w pralce.

Mata edukacyjna może okazać się ulubionym miejscem zabaw waszej pociechy przez wiele miesięcy. Jej zakup sprawi, że maluszek będzie rozwijał się na wielu płaszczyznach przy okazji dobrze się bawiąc.