15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Kolorowanki – czy są ważne w rozwoju dziecka?

Magda Przypłata
4 stycznia 2019

Kolorowanki mają wielki wpływ na rozwój dziecka, a korzyści wynikające z tych niepozornych książeczek są nieocenione. Prosta aktywność, jaką jest kolorowanie pomaga maluchom rozwijać się na wielu płaszczyznach, będąc jednocześnie doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Poniżej kilka najważniejszych naszym zdaniem zalet kolorowanek.

Co daje dzieciom kolorowanie?

• Wspiera rozwój małej motoryki
Kolorując obrazek dziecko musi zmieścić się w określonym obszarze, co wyrabia u niego zdolności motoryczne. Ćwicząc swoje małe dłonie, maluch z czasem jest w stanie sobie poradzić z zamalowaniem nawet bardzo małych obszarów.

• Jest wstępem do nauki pisania
Dziecko kolorując, uczy się właściwego utrzymywania kredki w dłoni, kontrolowania ruchów ręki, a odkładając kredki na miejsce lub też wyszukując właściwego koloru, uczy się koordynacji. Wszystkie te czynności ćwiczą jego zdolności manualne i ułatwiają mu późniejsze sprawne posługiwanie się długopisem czy ołówkiem w trakcie nauki pisania.

• Uczy kolorów
Dziecko kolorując, uczy się rozróżniania poszczególnych kolorów, kształtów oraz proporcji. Po pewnym czasie jest w stanie wyodrębniać z obrazu coraz więcej elementów i podkreślać je kolorem.

• Stymuluje wyobraźnię i kreatywność
Niebieskie słońce czy różowa trawa są dowodem na ogromną wyobraźnię dziecka. Jeśli pociecha zna rzeczywiste barwy przedmiotów, nie namawiajmy jej do trzymania się ściśle określonego wzoru, pozwólmy na eksperymenty i samodzielne decydowanie o tym, jak maluch zapełni czarno-białą przestrzeń kolorowanki.

• Buduje pewność siebie
Umiejętność doprowadzenia do końca danego zadania oraz satysfakcja związana z ukończeniem dzieła, buduje pewność siebie. Dodatkowo, potęguje ją nasza radość i pochwała po otrzymaniu od pociechy pięknie pokolorowanego obrazka.

• Uczy cierpliwości i skupienia uwagi
Bardzo często dokładne pokolorowanie obrazka może wymagać sporo pracy, czasu i cierpliwości ze strony malucha i być świetnym treningiem koncentracji.

• Pomaga wyrazić emocje
Kolorowanie może być sposobem na wyrażenie siebie. Takie czynności, jak wybór odpowiedniego obrazka, a później twórcze jego pokolorowanie, dobór jasnych lub ciemnych barw, pozwalają na wyrażenie własnej osoby.

Gdy dziecko nie chce kolorować

Wielu rodziców twierdzi, że ich dziecko nie lubi kolorować i nie namawia go do tej aktywności. Kolorowanie jest bardzo ważnym narzędziem w rozwoju pociechy, dlatego warto ją do tego zachęcać. Spróbujmy znaleźć przyczynę takiej niechęci. Często problem może tkwić w nieodpowiednio dobranej kolorowance – zbyt łatwa nie będzie stanowiła wyzwania, za trudna zniechęci dziecko. Bardzo ważna jest także tematyka. Podsuwajmy maluchowi atrakcyjne dla niego obrazki. Kolorowanki z ulubionymi postaciami z bajek mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Przetestujmy także różne rodzaje kredek. Kredki ołówkowe powinny być miękkie i mieć wyraziste kolory. Być może smyk polubi także malowanie kredkami świecowymi, akwarelowymi lub pastelami.

Kolorujmy razem z maluchem. Czas, jaki poświecimy dziecku, a także nasze zachęty i pochwały, mogą być dla niego doskonałą motywacją do działania.

Zadbajmy o to, aby nasze dzieci zainteresowały się kolorowankami. Ta prosta i niepozorna czynność pomoże im w późniejszej nauce pisania, wpłynie na ich wyobraźnię i nauczy cierpliwości Poświęćmy choć odrobinę czasu w ciągu dnia na wypełnianie konturów obrazków barwami, a szybko przekonamy się, że taka wspólna aktywność może być także dla nas świetną zabawą.