15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Klocki to nie tylko dobra zabawa

Magda Przypłata
13 lutego 2019

Klocki należą do zabawek, które nigdy nie wychodzą z mody i powinny znaleźć się wśród zestawu obowiązkowego każdego dziecka. Korzyści, jakie oferuje nam tak prosta i niepozorna zabawka, są nieocenione. Klocki rozwijają wyobraźnię, koordynację wzrokową, sprawność manualną i kreatywność, przy okazji dając maluchowi dużo frajdy.

Zalety zabawy klockami

Zabawa klockami to wspaniała propozycja dla dzieci w każdym wieku, która pozwala na ciekawe i wartościowe spędzenie wolnego czasu. Wspólna zabawa z rodzicami lub z innymi dziećmi może być doskonałą lekcją współdziałania, rozwiązywania problemów i dzielenia się.

Klocki pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka. Maluch tworzy swoje własne konstrukcje, projektuje wieże lub zamki, buduje wymyślne światy, które może później wykorzystać w dalszej zabawie. Jeśli smyk decyduje się budować według określonego wzoru, uczy się z kolei cierpliwości, rozwiązuje problemy, koncentruje się na wykonaniu zadania, a dodatkowo rozwija wyobraźnię przestrzenną.

Klocki rozwijają małą motorykę u dziecka, ćwiczą koordynację ręka-oko. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie klocków do nauki kolorów, rozpoznawania kształtów lub wprowadzania pojęć, takich jak duży mały lub długi i krótki. Małe dzieci mogą z nimi trenować chwytanie, koordynację ruchową czy rzucanie do celu.

Jak bawić się klockami?

Początkowo zabawa maluszka będzie polegała na burzeniu gotowych konstrukcji stworzonych przez mamę lub tatę. Nieco późnej szkrab zacznie sam układać bardzo proste konstrukcje lub ustawiać klocki w szeregu, aby z czasem radzić sobie z bardziej skomplikowanymi budowlami.

Klocki możemy wykorzystywać także w mniej oczywisty sposób. Ustawiając w kolejności kilka z nich, możemy uczyć malucha liczenia; wskazując na poszczególne kolory i nazywając je, uczymy rozpoznawania barw. Dobrym pomysłem może być też wybudowanie dwóch wież (mniejszej i większej) i wprowadzenie pojęć mały i duży. Oprócz budowania, klocki mogą być świetnym gadżetem w trakcie zabaw tematycznych.

Jakie klocki wybrać?

Rodzaj klocków dostosujmy do wieku i umiejętności malucha. Dla małego dziecka wybierzmy dobrej jakości, większe klocki, które bez problemu maluch weźmie do ręki i będzie starał się budować bardzo proste konstrukcje. Zbyt małe elementy, niedostosowane do umiejętności dziecka, mogą je jedynie zniechęcić, a dla małych dzieci stanowić także niebezpieczeństwo. Na produkcie znajduje się najczęściej informacja, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest zabawka.

Najchętniej wybieranymi przez rodziców zestawami klocków są klocki Lego, Wader lub Cobi – bajecznie kolorowe, świetnie wykonane i bezpieczne dla maluszków. Równie popularne są klocki drewniane. Nie tworzą one stałych konstrukcji, dlatego wymagają od dziecka jeszcze więcej cierpliwości i sprawności manualnych. Dodatkowo, są wykonane z naturalnego surowca oraz są trwalsze w porównaniu z klockami z tworzyw sztucznych.

Ciekawą propozycją mogą być także klocki wafle lub wafle mini, konstrukcyjne klocki Clics lub klocki Bamp, pozwalające na tworzenie efektownych i dużych budowli. Dobrym pomysłem będą też klocki magnetyczne, które pobudzają kreatywność małych konstruktorów.

Chyba każdy z nas jako dziecko bawił się klockami. Te niepozorne, najczęściej kolorowe bryły, pozwalały nam na wiele godzin beztroskiej zabawy. Zadbajmy o to, aby i nasze dziecko posiadało choć jeden dobrej jakości zestaw klocków, który da mu mnóstwo radość, a przy okazji będzie pozytywnie wpływał na jego rozwój.