15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak polubić jesień?

Agata Opiela
1 października 2018

Wiele osób cieszy się z nastania wiosny czy lata. Niewielu jednak tryska radością i optymizmem, gdy dni stają się coraz krótsze, a za oknem zimno i deszczowo. Jest jednak kilka powodów, dla których warto polubić te porę roku.

Jesienny spacer – więcej niż spacer

Jesień to idealny czas na rodzinne spacery. Koniec z bezczynnym przypatrywaniem się bawiącemu się dziecku na placu zabaw. Przyszedł czas, by pokazać dziecku zmieniającą się przyrodę, przyszedł czas na jesienne spacery. A te to coś więcej, niż marsz w wyznaczonym kierunku. Wybierając się z maluchem na jesienny spacer, pozwól mu zbierać kasztany, liście, żołędzie do wiaderka, nazywając każdy przedmiot, który dziecko bierze do ręki i opowiadając o darach jesieni. Oprócz poznawania przyrody, maluch wzbogaca zasób słownictwa i kształtuje umiejętność logicznego myślenia, wiążąc nazwę drzewa z jego owocem. Z zebranych darów jesieni można wymyślić ciekawe zabawy, zarówno na dworze, jak i w domu. Dzieciaki są ekspertami w szuraniu liśćmi. Zamiast się irytować, że nie potrafią podnosić stóp, może lepiej zorganizować zawody, kto będzie szurał głośniej lub dłużej? A z zebranych na spacerze darów jesieni w domu można stworzyć prawdziwe dzieła, jak np.: jeże, myszki, dłonie, drzewa i wiele innych, przyklejając do kartki i malując, ozdabiając, dorysowując różne elementy.

Jesienne wyprawy do parku czy lasu są nie tylko przyjemne dla maluchów, ale także bardzo zdrowe. Nawet w najbardziej pochmurny dzień zza chmur przebijają się promienie słoneczne, które wyzwalają w organizmie produkcję witaminy D. Nic też tak doskonale i tak szybko nie poprawia nastroju, jak świeże powietrze. Jesienne spacery hartują organizm dziecka przez adaptowanie się do zmiennych warunków, do coraz niższych temperatur i ostrzejszego wiatru.

A co, jeśli pada deszcz? Spacery, nawet te w deszczu, mają wiele zalet. Wystarczy, że odpowiednio się ubierzemy i dobrze zabezpieczymy wózek. W trakcie każdego spaceru zachęcajmy dzieci do biegania.

Rodzinny czas gier i zabaw

Jesień i zima to czas, gdy częściej otwieramy szafy i wyjmujemy gry i zabawy, które sprawiają, że możemy spędzić więcej czasu bawiąc się razem z dziećmi. Drewniane, plastikowe czy piankowe klocki pobudzają wyobraźnię, a przy tym pomagają w koordynacji ruchowej malucha. Wszelkiego rodzaju układanki to świetna rodzinna rozrywka na długie wieczory.

Koniecznie zadbaj o te chwile szczególnie jesienią i zimą, gdy aura temu sprzyja. To właśnie wspólne gry i zabawy, a nie wyszukane zabawki, będą dla twoich dzieci bezcennym wspomnieniem z dzieciństwa.

Porządki w szafie

Gdy robi się zimno, chcąc nie chcąc chowamy letnie sukienki, krótkie spodenki i sandały. Z szaf wyjmujemy ciepłe ubrania. To świetny czas, aby przyjrzeć się swojej garderobie i w ramach poprawy jesiennego nastroju udać się na konieczne zakupy, aby uzupełnić niedobory.

Zapachy

Jesienią w domu pachnie inaczej. Wszystko przez zmieniające się w tej porze roku menu. Pieczone jabłko, dynia, żurawina, cynamon. Aromatyczne potrawy, korzenne, rozgrzewające herbaty sprawiają, że choć troszkę robi się przyjemniej, gdy za oknem zimno i deszczowo. Latem ochładzamy się zimnymi napojami i lodami. Jesienią częściej sięgamy po ciepłe aromatyczne herbaty i ciasta. Jeśli dodamy odpowiednich przypraw, domowe wypieki sprawią, że w całym domu poczujemy zapach jesieni.

Zmień nastawienie

Wiele osób nie lubi jesieni z założenia. Jeśli negatywne myśli związane z porą roku dominują w naszej głowie, to właśnie to ma decydujący wpływ na to, jak się czujemy. Warto na początek wyszukać pozytywne aspekty zmieniającej się pogody. Deszcz to przecież idealna okazja, żeby posiedzieć w domu i porobić te rzeczy, na które nie ma czasu, gdy jest ciepło.