15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

„Iqbal” w Kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom z tygodnikiem „Polityka”

7 czerwca 2017

Tej historii nie da się zapomnieć. Ani obrazu kilkuletnich dzieci przykutych do krosien, wychudzonych i brudnych, z poranionymi od pracy palcami, zamykanych w lochach za każdy przejaw nieposłuszeństwa. Małych wyrobników harujących od świtu do nocy, by spłacić niespłacalny dług swoich ubogich rodziców wobec bezlitosnej mafii.

To książka oparta na faktach. Iqbal Masih – chłopiec, który stawił opór pakistańskiej mafii dywanowej – stał się legendą. Symbolem walki z nieludzkim wykorzystywaniem dzieci. Zapłacił za tę walkę najwyższą cenę. Jednak wcześniej poczuł smak zwycięstwa i nadziei na godne życie.

Historię Iqbala opowiada Fatima, jego starsza koleżanka – postać stworzona przez autora, Francesca d’Adamo, by pokazać los małych niewolników z perspektywy jednego z nich. Bez fałszywego patosu mówi o najważniejszych dla człowieka sprawach: o przyjaźni, solidarności, poczuciu własnej godności.

O odwadze. Ale też o sile słowa. Z jakim samozaparciem te dzieci uczą się pisać i czytać… Z jaką pasją Iqbal sięga po kolejne książki – jak po upragnioną wolność.
„Iqbal” – książka wielokrotnie nagradzana – to, jak pisze Autor, „historia opowiadająca o odzyskiwaniu wolności. Historia, która trwa i będzie trwać nadal, już zawsze”. Tej historii nie wolno zapomnieć.

Książka rekomendowana dla dzieci od lat 10.

Kolekcja Cała Polska czyta dzieciom – literackie perły dla dzieci i młodzieży

Iqbal

Francesco D’Adamo
wyd. Polityka, 2017
wiek: 10+