15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Gry planszowe – dlaczego warto grać?

Magda Przypłata
10 stycznia 2019

Gry planszowe wracają do łask i zdobywają nowe rzesze zwolenników, zarówno pośród młodszych, jak i starszych graczy. Planszówki są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, jednak poza dobrą zabawą, oferują nam także szereg innych zalet. Poniżej kilka z nich.

Wspólny czas z najbliższymi

Emocjonująca rozgrywka jest wspaniałą okazją do zacieśniania rodzinnych więzi i wspólnego spędzania czasu. Rywalizacja, żarty i śmiech oraz rozmowy sprawiają, że rodzina może być razem i cieszyć się ze wspólnie spędzonych chwil. Dzięki planszówkom zapominamy choć na chwilę o elektronicznych gadżetach i jesteśmy razem. Warto przekonać nawet najbardziej zagorzałego fana technologii, aby odłożył choć na chwilę smartfona i przyłączył się do wspólnej radosnej zabawy.

Zdrowa rywalizacja

Gry planszowe uczą zdrowej rywalizacji, współpracy i uporu w dążeniu do celu. Bardzo często dzieci mają trudności z zaakceptowaniem porażki, a planszówka pozwala im na oswojenie się z takimi sytuacjami. Maluch uczy się tego, że nie zawsze może być pierwszy i czasami trzeba także znosić gorycz porażki. Oswajanie się z takimi emocjami sprawia, że dużo łatwiej jest mu radzić sobie w trudnych sytuacjach w codziennym życiu. Smyk, poprzez analizę swoich błędów i obmyślenie właściwej strategii, ma też szansę na odegranie się i wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

Edukacja na planszy

Według badań, gra w gry planszowe pozytywnie wpływa na mózg i poprawia zdolność logicznego myślenia. Angażując się w planszówkę, zarówno dzieci, jak i dorośli rozwijają wyobraźnię, szukają właściwych rozwiązań, przewidują dalsze kroki i ruchy, rozwijają zdolności matematyczne. Dodatkowo, to świetna okazja do negocjowania oraz podejmowania samodzielnych decyzji. Współczesne popularne gry posiadają elementy taktyczne i strategiczne, które wymagają od gracza konsekwencji i dokonywania odpowiednich wyborów. Gry losowe uświadamiają nam z kolei, że często nie mamy wpływu na bieg wydarzeń. Rozgrywka pozwala angażować i rozwijać mózg na wielu płaszczyznach.

Nauka samodzielności

Umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji jest cechą, która będzie nieoceniona w dalszym życiu. Gra planszowa uczy malucha podejmowania decyzji, a później, w razie czego, radzenia sobie z konsekwencjami wynikającymi ze złych posunięć. Z każdą kolejną rozgrywką pomyłek jest coraz mniej, ponieważ dziecko nabiera większej pewności siebie i wie, że odpowiednio podjęte ruchy przybliżą je do zwycięstwa. Na początku pociecha może potrzebować pomocy osoby dorosłej, szczególnie jeśli chodzi o opanowanie zasad gry, z czasem nabiera coraz większej wprawy i wie, że jest w stanie sama dać sobie radę.

Gry logiczne, ekonomiczne, strategiczne, pamięciowe, kooperacyjne, edukacyjne, przeznaczone dla różnych kategorii wiekowych – współczesne gry planszowe oferują nam przeróżne warianty zabawy, wybór jest naprawdę spory i różnorodny. Warto zainteresować dziecko planszówkami, ponieważ dzięki nim maluch uzupełnia swoją wiedzę, poszerza horyzonty, podejmuje decyzje, odkrywa świat, przy okazji zapewniając sobie świetną rozrywkę.