15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Ferie w domu nie muszą być nudne!

11 stycznia 2018

Już za parę dni w kilku województwach rozpoczną się ferie zimowe. Długo wyczekiwane przez dzieci, dla rodziców są często dużym wyzwaniem. Wg statystyk z 2016 roku, ok. 80 proc. dzieci nie wyjechało na zimowy wypoczynek. I choć w 2017 roku stan ten uległ poprawie, to nadal większość rodziców staje przed wyzwaniem zorganizowania czasu wolnego dzieciom, które zostają w domach.

Nie wszyscy mogą wziąć urlop, choćby na kilka dni, wielu też nie może liczyć na wsparcie babci czy dziadka. Na szczęście jest coraz więcej możliwości ciekawego i bezpiecznego spędzenia zimowych ferii w domu. Oczywiście różnią się one w zależności od miejsca zamieszkania, grubości portfela i zainteresowań dziecka, jednak każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Zima w mieście

Ta dobrze znana i lubiana przez dzieci i rodziców forma wypoczynku jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci ze szkół podstawowych. Organizowana przez samorządy zarządzające placówkami edukacyjnymi, jest dostępna cenowo, gdyż rodzice pokrywają tylko koszty posiłków.

Każdego dnia dzieci mają zorganizowany czas przez nauczycieli w jednej szkole wyznaczonej na terenie gminy. Prócz zajęć na miejscu, wychodzą do kina, na basen, na lodowisko, do kręgielni czy do muzeum – w zależności od atrakcji dostępnych w okolicy.

Jedyną wadą zimy w mieście jest to, że trzeba odpowiednio wcześnie zgłosić udział dziecka, czyli opcja „last minute” nie wchodzi w grę.

Półkolonie tematyczne

Z roku na rok – zarówno podczas wakacji, jak i ferii, rośnie liczba oferowanych półkolonii tematycznych, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Programowanie, gotowanie, taniec, teatr, film, to tylko niektóre obszary, których miłośnicy mogą się realizować w czasie wolnym. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w tygodniowych blokach, po 5-7 godzin dziennie. Organizatorzy często zapewniają ciepły posiłek, by dzieci nie były głodne.

Tego typu półkolonie organizowane są przez szkoły językowe, klubo-księgarnie, w miejscach prowadzących regularne zajęcia dodatkowe.

Ograniczeniem w korzystaniu z takiej oferty może okazać się cena, gdyż zajęcia odbywają się najczęściej w kameralnych grupach, z wykorzystaniem rozmaitych sprzętów, co sprawia, że nie mogą być tanie.

Zajęcia w domu kultury lub bibliotece

Warto sprawdzić feryjną ofertę domów kultury, a także bibliotek, które w wielu miejscowościach i gminach są lokalnymi centrami kultury. Część placówek oferuje w tym czasie bezpłatne zajęcia kulturalne lub warsztaty twórcze. W innych można skorzystać z propozycji zbliżonych do opisanych wyżej półkolonii, ale zazwyczaj w konkurencyjnej cenie.

Miejskie i Gminne Ośrodki Sportu i Rekreacji

Sieć Ośrodków Sportu i Rekreacji jest w Polsce dobrze rozwinięta, a oferta obiektów coraz szersza. Baseny, lodowiska, hale sportowe oferują często w ferie bezpłatny wstęp dla uczniów, a na niektórych obiektach prowadzone są zorganizowane zajęcia z trenerami.

Czas z rówieśnikami

Niezależnie od tego, czy uda się nam znaleźć satysfakcjonującą ofertę zorganizowanego spędzania wolnego czasu przez dziecko, warto pomyśleć o towarzystwie. Na pewno nie jedna koleżanka czy nie jeden kolega naszej pociechy również zostaje w domu w czasie ferii. W większej grupie czas płynie szybciej, a być może okaże się, że znajdą się także rodzice, którzy na zmianę zaopiekują się dziećmi i zapewnią im jakieś atrakcje.