15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Ekologicznie od przedszkola – rozmowa

12 grudnia 2016

Chcemy, aby dzięki akcji dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko naturalne, nabrały szacunku do otaczającej nas przyrody i poznały praktyczne metody jej ochrony, np. nauczyły się zasad segregowania śmieci i zrozumiały, dlaczego warto gasić za sobą światło czy oszczędzać wodę – mówi Daniel Karaś, koordynator akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dla portalu egaga.pl.

eGaga.pl: Od jak dawna organizowana jest akcja „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, do kogo jest skierowana i jaki ma cel?

Daniel Karaś: Akcję „Kubusiowi Przyjaciele Natury” organizujemy już od 9 lat. Każda edycja trwa od października do czerwca. Program skierowany jest do przedszkoli w całej Polsce, a jego cel to przede wszystkim edukacja proekologiczna najmłodszych. Chcemy, aby dzięki akcji dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko naturalne, nabrały szacunku do otaczającej nas przyrody i poznały praktyczne metody jej ochrony, np. nauczyły się zasad segregowania śmieci i zrozumiały, dlaczego warto gasić za sobą światło czy oszczędzać wodę. Oprócz aspektów edukacji ekologicznej, akcja porusza też tematykę aktywności fizycznej najmłodszych i ich zdrowego odżywiania.

Jak duży jest zasięg akcji? Ile dzieci bierze w niej udział?

Do tegorocznej, IX już edycji programu, która potrwa do czerwca 2017 roku, zgłosiło się blisko 7,5 tys. przedszkoli z całej Polski. To ponad połowa z ok. 13 tys. placówek w naszym kraju. Oznacza to, że 600 tys. dzieci, które do nich uczęszczają, weźmie udział w tematycznych zajęciach lekcyjnych. Natomiast we wszystkich edycjach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” udział wzięło już ponad 3 miliony dzieci.

Jakiego rodzaju wsparcie otrzymują od Państwa przedszkola, które zgłosiły się do programu?

Przedszkola, które uczestniczą w programie, otrzymują bezpłatne materiały edukacje przygotowane przez metodyków: poradnik dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji, książeczki dla dzieci – z zabawami i zadaniami, płyty CD z bajkami i dodatkowymi materiałami – czyli wszystko, co może pomóc wychowawcom w przeprowadzeniu atrakcyjnych zajęć. Dzięki nim najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, uczą się wybierać najlepsze formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści, jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Dzieci czeka też wiele atrakcji, takich jak np. Dzień Marchewki. Staramy się, aby nasz program był jak najbardziej atrakcyjny dla przedszkolaków i dostosowany do ich możliwości zrozumienia tak ważnego tematu, jakim jest ekologia. Potwierdzeniem faktu, że dana placówka dba o wychowanie ekologiczne swoich podopiecznych, jest uzyskanie specjalnego certyfikatu nadającego tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”. Naszą akcję wspierają także eksperci, np. psycholog – Monika Perkowska, oraz Agnieszka Olszewska, dyrektor przedszkola Magic Fish, biorącego regularnie od kilku lat udział w akcji.

Dlaczego zdecydowali się Państwo akurat na podjęcie tematu ekologii?

Ponieważ dbanie o całą planetę zaczyna się od zadbania o środowisko wokół własnego domu, podwórka, dzielnicy i miasta, a tematy, takie jak segregowanie odpadów, redukcja zanieczyszczeń czy oszczędzanie wody dotyczą każdego z nas. Jesteśmy też przekonani, że jeśli nie chcemy, aby następne pokolenia cierpiały z powodu chorób wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem, braku energii oraz problemów z dostępem do wody pitnej, to edukację ekologiczną musimy rozpoczynać jak najwcześniej. Dla dorosłego zmiana zachowań jest trudniejsza, natomiast dobre nawyki wykształcone w dzieciństwie najczęściej pozostają z nami na całe życie. Sądząc po rosnącym z każdym rokiem zainteresowaniem akcją „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, stworzyliśmy program zarówno wartościowy pod względem merytorycznym, jak i atrakcyjny dla najmłodszych. Wierzymy, że maluchy biorące w nim udział staną się dorosłymi świadomymi wartości, jaką ma nasza planeta, jej zasoby naturalne i otaczająca nas przyroda, a także, że propagując wśród przedszkolaków aktywność fizyczną i prawidłowe nawyki żywieniowe, przyczyniamy się do tego, że w przyszłości będą prowadzić zdrowy tryb życia. Dlatego każde przedszkole, a tym samym każde dziecko, które bierze udział w programie, to dla nas wielka wartość i radość.

Więcej informacji:

kpn_logo_akcji-002