15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Dziecięcy pokój w stylu eko

Magda Przypłata
3 listopada 2017

Styl eko kojarzy nam się z minimalizmem i funkcjonalnością. Wielu powiedziałoby również, że jest pozbawiony kolorów i nieciekawy. Trudno wyobrazić nam sobie wnętrze dziecięcego pokoju w stylu eko. Okazuje się jednak, że pokój naszej pociechy urządzony w ekologicznym duchu wcale nie musi być bezosobowy i nudny.

Dobierając odpowiednie meble i dodatki sprawimy, że nasz szkrab będzie uwielbiał zabawę w swoim pokoju, pełnym ciepła i światła.

Eko wnętrze

Wnętrze urządzone w stylu eko może kojarzyć się nam z rustykalnym, nieco wiejskim stylem, pełnym starych mebli i bibelotów. Jednak pomimo tego, że ekologiczne wnętrze czerpie wiele z tego nurtu – jest ciepłe i przytulne, wykorzystuje naturalne materiały i kolory, jednak może przybierać bardziej nowoczesne formy, a dodatkowo jest pozbawione niepotrzebnych elementów. Styl eko łączy w sobie naturalne materiały i prostotę z nowoczesnym designem i nie przytłacza swoją obfitością.

Założenia stylu ekologicznego są również bardzo bliskie założeniom stylu skandynawskiego. Jasne ściany, proste linie, praktyczne przedmioty, to także domena Skandynawów, którzy cenią sobie prostotę i naturalność w urządzaniu przestrzeni.

Nieodzownym elementem stylu eko jest naturalne drewno, pojawiające się zarówno w meblach, na podłogach, jak i w dodatkach. Doskonale sprawdza się wykorzystanie barw natury, np. zieleni, brązu czy beżu, a także bieli, która dobrze odbija światło i powiększa optycznie przestrzeń. Bardzo ważne jest również oświetlenie i właściwe wykorzystanie zarówno światła dziennego, jak i odpowiednie rozmieszczenie lamp w pokoju.

Dziecięcy pokój w stylu eko

Naturalny styl w aranżacji wnętrz możemy wykorzystać także w trakcie projektowania pokoju dziecięcego.

Zastanówmy się nad tym, czy w pokoju potrzebne są nam firanki i zasłony. Zbyt grube, nie pozwalają na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. Zamiast nich możemy wykorzystać rolety lub żaluzje, których użyjemy, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Zadbajmy o dobre oświetlenie. Dużą ilość światła zapewnią nam energooszczędne lampy LED. Warto wykorzystać również ostatnio bardzo modne świecące kule tzw. cotton balls, dające delikatne, rozproszone światło.

Możemy podjąć się samodzielnego odrestaurowania starych mebli i podarować im drugie życia. W ten sposób zaoszczędzimy i zyskamy unikatowe przedmioty. Nie potrzebujemy szczególnych umiejętności, aby odmienić stare i niemodne już meble w prawdziwe dzieła sztuki, które z pewnością spodobają się naszym pociechom.

Bardzo ważne, aby we wnętrzu znalazły się materiały pochodzenia naturalnego, takie jak len, wełna czy bawełna, pod postacią miękkich poduch lub namiotu tipi, którego wykonania możemy podjąć się my sami.

W pokoju naszej pociechy nie może zabraknąć zabawek. W tym przypadku również postawmy na umiar i nie przesadzajmy z ilością kupowanych gadżetów. Zdecydowanie lepiej jest kupić nieco droższą, ale lepszą jakościowo zabawkę, którą maluch będzie mógł bawić się długi czas. Unikajmy kolorowych i wydających głośne dźwięki przedmiotów, które znudzą się dziecku bardzo szybko i trafią na stos nieużywanych plastikowych gadżetów. Wybierajmy zabawki wymagające użycia wyobraźni, takie którymi można bawić się na wiele sposobów i które posłużą nie tylko jednemu maluchowi.

Obecnie moda na styl eko ogarnęła niemal wszystkie dziedziny naszego życia. Również aranżując nasze wnętrza, możemy sprawić, aby nabrały one ekologicznego charakteru. Przy odrobinie wyobraźni z naszej strony, stworzymy piękny i niebanalny pokój także dla naszej pociechy, wykorzystując ekologiczne idee w jego aranżacji.

Artykuł przygotowany w ramach promowania idei Zero Waste, we współpracy z www.targi-zerowaste.pl, www.altereko.pl, www.Little-Greenfinity.com