15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci
Dieta u dzieci z alergią na białko mleka krowiego

Dieta u dzieci z alergią na białko mleka krowiego

9 czerwca 2015

Alergia na białko mleka krowiego (BMK) jest najpowszechniej występującym rodzajem alergii u niemowląt i dzieci do lat 3. U około 50% przemija do 6 roku życia. Niemowlęta i dzieci z alergią na BMK wymagają ukierunkowanego sposobu odżywiania w zależności od typu alergii i ciężkości objawów. Zatem jak powinna wyglądać dieta u dzieci z alergią na białko mleka krowiego?

U niemowląt karmionych piersią modyfikacja odżywiania będzie polegała na wprowadzeniu diety eliminacyjnej u matki. W związku z tym matka karmiąca musi wyłączyć z codziennej diety wszystkie produkty zawierające białko mleka krowiego (mleko, produkty mleczne, również sery, lody).
Dodatkowo może być zalecana suplementacja wapniem. Jeżeli dziecko jest karmione sztucznie, wówczas zastępujemy dotychczas stosowane mieszanki (z białkiem nierozłożonym) mlekiem modyfikowanym o znacznym stopniu hydrolizy. Może to być produkt, w którym źródłem białka będzie serwatka albo kazeina.

W przypadku alergii z ciężkimi objawami lub gdy stosowanie wyżej wymienionych mieszanek nie przynosi pożądanych rezultatów, zaleca się wprowadzenie do diety dziecka mieszanek elementarnych, w których białko występuje w postaci wolnych aminokwasów.
Na rynku dostępne są jeszcze preparaty sojowe, w których występuje białko roślinne. Jednak te mieszanki są zalecane powyżej 6 miesiąca życia dziecka (ze względu na duże ryzyko występowania reakcji krzyżowych u niemowląt z alergią na BMK) i są stosowane np. w sytuacji gdy dziecko nie toleruje gorzkiego smaku, który może występować w specjalnych mieszankach.

Należy również  zwrócić uwagę, by podawane dziecku produkty uzupełniające, nie zawierały białka mleka krowiego aż do momentu, gdy po przeprowadzonej próbie prowokacji zostanie stwierdzona tolerancja na to białko.

U dzieci powyżej 12 miesiąca życia stosujemy dietę eliminacyjną z wyłączeniem produktów zawierających BMK, która jest zbilansowana pod względem białka, wapnia, witamin D i A. Zazwyczaj włączane są również odpowiednie mieszanki mleczne.

Nie należy zastępować mleka krowiego mlekiem innych zwierząt, np. kozim, owczym, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się tzw. reakcji krzyżowych i objawów alergii. Z tego samego powodu na przykład kiedy eliminuje się z diety mięso wołowe automatycznie eliminuje się też cielęce.

Alergia na białko mleka krowiego występuje u 2-3% dzieci do 3 roku życia, dlatego warto wiedzieć jaką dietę należy zastosować przy stwierdzeniu tej choroby. W ustaleniu odpowiedniej diety dla dziecka należy też skorzystać z porady lekarza rodzinnego czy pediatry.

————————-

Bibliografia:
Rybak Anna,Alergia na białko mleka krowiego w praktyce – zalecenia Komitetu Żywienia ESPGHAN, „Standardy Medyczne. Pediatria”, 2013, t. 10, s. 581-586.