15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Bezpieczne zabawki dla dziecka

Magda Przypłata
28 listopada 2018

Często już w listopadzie opanowuje nas przedświąteczna gorączka i rozpoczynamy poszukiwania prezentów, którymi chcielibyśmy obdarować bliskich.

Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie zabawek dla najmłodszych i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybrane przez nas prezenty były bezpieczne dla dzieci.

Według raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów około 37% zabawek nie spełnia norm bezpieczeństwa i może zagrażać małym dzieciom. Najczęściej popełniane przez producentów grzechy to zbyt małe elementy w zabawkach dla niemowląt, wady konstrukcyjne oraz obecność szkodliwych substancji chemicznych w wielu produktach. Część gadżetów dla dzieci wydaje także zbyt głośne dźwięki – zbyt hałaśliwa zabawka może nawet uszkodzić słuch pociechy.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pamiętajmy, aby zawsze dopasowywać zabawkę do wieku maluszka. Każda zabawka powinna posiadać także właściwe certyfikaty i oznaczanie (CE) potwierdzające, że spełnia ona normy bezpieczeństwa. Zanim produkt trafi do naszego koszyka, dokładnie go obejrzyjmy, przeczytajmy ulotkę znajdującą się na opakowaniu. Powinniśmy sprawdzić, czy od przedmiotu nie oddzielają się małe elementy lub czy zabawka nie posiada ostrych, odstających części.

Uwaga na szkodliwe substancje chemiczne

Małe dzieci są bardziej niż my narażone na działanie substancji chemicznych znajdujących się wokół nas. Maluchy, poznając i odkrywając świat, pragną wszystkiego dotknąć i biorą do buzi niemal wszystko, co wpadnie w ich rączki. Jako rodzice musimy zwracać szczególną uwagę na to, czym bawią się dzieci i selekcjonować oraz wybierać najodpowiedniejsze i najbezpieczniejsze zabawki.

W niepozornie wyglądających zabawkach może kryć się szereg bardzo niebezpiecznych dla organizmu substancji. W bezpiecznych zabawkach, którymi bawią się nasze dzieci, nie powinny znaleźć się:
• Bisfenol A (BPA) – jedna z najszerzej wytwarzanych substancji chemicznych, wykorzystywana do produkcji tworzyw sztucznych. Bisfenol A obwiniany jest o rozregulowywanie układu hormonalnego, powstawanie nowotworów, chorób serca oraz nadpobudliwość.
• Ftalany – to środki sprawiające, że plastik staje się bardziej elastyczny. Substancje te mogą wywołać zaburzenia endokrynologiczne, astmę, alergię, a także przyczynić się do powstawania nowotworów. Ftalany przechodzą przez skórę i drogi oddechowe, dlatego w niezwykle łatwy sposób mogą przedostawać się do organizmu dziecka, np. wtedy, kiedy bawi się ono daną zabawką i bierze ją do ust.
• Policykliczne węglowodory aromatyczne (PAH) – mogą pojawić się w produktach, do których użyto farb, lakierów lub olejów zmiękczających. Mają właściwości rakotwórcze i genotoksyczne.
• Formamid – znajdziemy go najczęściej w piankowych zabawkach (puzzlach, kostkach). Zakwalifikowany jest do substancji z grupy CMR – rakotwórczych, szkodliwie działających na rozrodczość i mutagennych.
• Formaldehyd – jest substancją stosowaną w niektórych klejach i może znaleźć się w zabawkach z drewna laminowanego i sklejki. Przypuszcza się, że formaldehyd może powodować raka, podrażniać skórę, oczy oraz drogi oddechowe.

Z roku na rok rodzice stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami i dokładniej przyglądają się temu, co oferują im sklepowe półki pełne kolorowych gadżetów dla ich pociech. Wybierając kolejne prezenty dla dziecka, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Nie kupujmy zabawek na wyrost, ponieważ najczęściej są one dla naszego dziecka zbyt skomplikowane, a elementy za małe. Unikajmy także tanich plastikowych gadżetów, które mogą być dla maluszka niebezpieczne.