15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

7 wskazówek jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu

9 czerwca 2015
PAGE    1   /   2

Zbliżają się wakacje. Wielu rodziców już zaplanowało wypoczynek dla swoich dzieci. Jeśli przygotowujesz dziecko do wyjazdu na kolonię, obóz – szczególnie jeśli to będzie pierwszy samodzielny wyjazd – sprawdź, o czym warto pamiętać – 7 wskazówek jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu.

[negative]1. Sprawdzamy organizatora wypoczynku[/negative]

Przed zapisaniem dziecka na kolonię/obóz – sprawdź, czy organizator podpisujący z Tobą umowę, ma zezwolenie do prowadzenia takiej działalności. Sprawdź, czy wypoczynek został zgłoszony do kuratorium.

Wówczas masz pewność, że ośrodek, w którym będzie przebywało dziecko jest do tego celu przeznaczony. Możesz wtedy zakładać, że wszelkie wymogi BHP, sanepidu itp. zostaną spełnione.

Zapytaj o szczegóły ubezpieczenia, dokładnie przeczytaj umowę, sprawdź, jakie koszty pokrywa Twoja opłata.

Zaufaj opinii znajomych. To najlepsza rekomendacja instytucji organizującej. Jeśli dzieci Twoich znajomych były już na takim wyjeździe, doskonale wiedzą, jak wygląda to w praktyce i czy pojawiały się jakieś problemy.

Przed wyjazdem np. autokarem można poprosić policję o kontrolę stanu pojazdu. Takie kontrole zdarząją się coraz częściej i warto z takiej możliwości skorzystać. Czasem to organizator wynajmujący firmę transportową sam wychodzi z taką inicjatywą.

Zapytaj o opiekę medyczną i procedurę postępowania w razie wypadku. Często na obiekcie wypoczynkowym jest np. pielęgniarka i to ona jest odpowiedzialna za ewentualne podanie leków w nagłej sytuacji.

[negative]2. Poznaj opiekunów, instruktorów[/negative]

Twoje dziecko ma już za sobą kontakt z wychowawcami, opiekunami, instruktorami. Chodzi do przedszkola, szkoły. Nie ma więc szczególnej obawy, że będzie bało się nowej Pani lub Pana. Jeśli masz szansę poznać się z przyszłym opiekunem twojego dziecka – skorzystaj z tego. Na spotkaniu organizacyjnym możesz o wszystko wypytać, opowiedzieć o kłopotliwych sprawach. Tuż przed odjazdem może nie być na to czasu.

Zapytaj organizatora o kwalifikacje opiekuna. Obowiązujące przepisy szczegółowo określają kto może sprawować funkcję opiekuna kolonijnego. (Opisane są min. na stronie Ministerstwa Edukacji). Zapytaj o doświadczenie i umiejętności opiekuna.

[negative]3. Czym będzie zajmowało się dziecko w czasie pobytu?[/negative]

Każda kolonia/obóz ma swój plan organizacyjny. Uwzględnione w nim są godziny wstawania, zasypiania, posiłków, wycieczek, atrakcji, czasu na prace porządkowe, higienę itp. Taki plan zostaje przedstawiony dzieciom na początku kolonii wraz z zasadami zachowania/kontraktem (różne są sposoby przedstawiania). Taki plan bardzo dobrze układa rytm dnia, zapewnia dzieciom bezpieczny tok pobytu, następstwo zdarzeń, pewien rodzaj stabilności w nowej, czasem trudnej sytuacji (nowe miejsce, nowi ludzie).

Plan opisuje także, w które dni zaplanowane są wycieczki czy atrakcje. Oczywiście, w sytuacjach losowych ulega on nieznacznej modyfikacji, ale dla Ciebie Rodzicu jest wskazówką tego, czym będzie zajmowało się Twoje dziecko w czasie pobytu, jakie ciekawe wydarzenia powinny mieć miejsce, np. zabawy taneczne, pokazy talentów, ogniska, podchody, turnieje itp.

Taki plan określa rónież, kiedy jest tzw. „czas wolny”, w którym można porozmawiać z opiekunem czy/i dzieckiem. Oczywiście „czasu wolnego” na kolonii nie ma w potocznym rozumieniu. Ów czas zazwyczaj służy wypoczynkowi, wypisaniu kartek, przygotowaniu się do posiłku lub kolejnych aktywności.