15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

7 urządzeń kuchennych w służbie zdrowego odżywiania

Agata Opiela
6 października 2017

Wybór odpowiedniego wyposażenia kuchni to połowa sukcesu w zdrowym gotowaniu. Zdrowe pasty, pasztety, zupy kremy, koktajle czy mleka roślinne nie powstaną bez odpowiedniego sprzętu. Warto zainwestować w urządzenia, które nie tylko pomagają w przygotowywaniu zdrowych dań, ale też ułatwią pracę w kuchni.

Blender lub robot kuchenny

Mamy małych dzieci używają blendera non stop i nie wyobrażają sobie bez niego życia. W każdej kuchni powinien być pod ręką, aby zmiksować zupkę, owoce lub inne jedzenie dla malucha. Dzięki niemu po kilku sekundach jedzenie dla najmłodszych jest gotowe. Gdy jednak częściej miksowane są większe ilości produktów, albo na gotowanie coraz trudniej znaleźć czas, z pomocą przychodzą super roboty kuchenne. Obok kultowego termomixa na rynku dostępnych jest dzisiaj wiele urządzeń, które spełniają podobne funkcje. Umożliwiają one przygotowywanie zdrowych potraw prosto i szybko z wykorzystaniem najlepszych technik gotowania, np. gotowanie w niskich temperaturach czy na parze, a także pomagają w przygotowywaniu innych zdrowych dań, np. soków, koktajli czy smoothie. Takie wielofunkcyjne urządzenia, chociaż są sporą inwestycją, dzięki wielu funkcjom mogą z powodzeniem zastąpić inne sprzęty, np. mikser, blender, parowar czy wagę kuchenną, dlatego warto rozważyć ich zakup przed wyposażaniem własnej kuchni.

Patelnia beztłuszczowa

Smażenie na tłuszczu jest niezdrowe. To fakt. Podczas smażenia w tłuszczu powstają bardzo szkodliwe tłuszcze trans, odpowiedzialne za większe ryzyko chorób układu krążenia oraz rakotwórcze furany. Dodatkowo smażona potrawa traci wodę, a wchłania tłuszcz, co zwiększa jej kaloryczność. Jeżeli nie potrafimy żyć bez smażonych potraw, trzeba zrobić wszystko, aby smażenie było bezpieczne dla zdrowia. Z szerokiej oferty dostępnych na rynku patelni warto wybrać te z grubym dnem, ze stali nierdzewnej, ceramiczne i z granitu. Wykorzystanie takiej patelni pozwala na przygotowanie potrawy bez użycia lub z niewielką ilością tłuszczu, będzie i zdrowiej, i mniej kalorycznie.

Kiełkownica

Witaminy i minerały w środku zimy. Jest na to sposób. Wystarczy w domowych warunkach wyhodować kiełki i dodawać je do kanapek i innych potraw. Kiełki to świetne źródło witamin i składników mineralnych, a posiadanie kiełkownicy mobilizuje do ich używania.

Grill elektryczny

Jeśli masz dylemat, na jaki rodzaj grilla zdecydować się, aby służył ci nie tylko latem, ale przez cały rok, pomyśl o zakupie grilla elektrycznego. Urządzanie może mieć wiele funkcji, a przede wszystkim umożliwia ono szybkie przygotowanie beztłuszczowej potrawy. Pozwala na rodzinne grillowanie na balkonie, w ogrodzie czy na tarasie, bez szkody dla sąsiadów. Na grillu elektrycznym możemy przygotować najróżniejsze potrawy: mięso, warzywa, ryby, owoce morza, szaszłyki, a nawet prażone orzechy i migdały. W zimie może służyć jako opiekacz do kanapek. W chłodnych porach roku ważne jest, aby zacząć dzień od ciepłego posiłku, gdyż taki rozgrzany organizm jest dobrze przygotowany na zderzenie z nieprzychylną aurą na zewnątrz, dlatego warto zrewolucjonizować swoje śniadanie za pomocą grilla elektrycznego, którego duża powierzchnia pozwoli przygotować ciepłe kanapki dla całej rodziny jednocześnie.

Czajnik z regulacją temperatury

Woda w zależności od potrzeb powinna mieć inną temperaturę, np. mleko modyfikowane wymaga temperatury 40°, kaszka 60°, zielona herbata 80°, a kawa 100°. Aby sprostać tym wymaganiom, na rynku dostępne są czajniki pozwalające podgrzać wodę do odpowiedniej temperatury. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jakiej temperaturze przyrządza się, np. czerwoną herbatę, warto wybrać taki model, który posiada przyciski przyporządkowane konkretnym rodzajom gorących napojów. Czajniki z regulacją temperatury wyposażone są w tzw. pierścienie świetlne, które zmieniają kolor wraz ze zmieniającą się ciepłotą wody. Taki czajnik ułatwi pracę mamie małego dziecka i z pewnością pomoże wydobyć z liści lub ziaren to, co w nich najlepsze.

Urządzenie do przyrządzania mleka roślinnego

Jeśli twoje dziecko ma alergię na mleko krowie lub po prostu nie używasz takiego w kuchni, a gotowe produkty nie zadowalają cię, warto zastanowić się nad zakupem urządzenia, które z pewnością ułatwi życie. Specjalne urządzenia, przypominające wyglądem czajnik, pozwalają szybko przygotować mleko roślinne na zimno i na gorąco, zmielić suche orzechy, ziarna, nasiona, kawę, a nawet przyrządzić makaron ryżowy.