15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

6 sposobów, by nie płakało w drodze do przedszkola

11 października 2017

Mijają tygodnie, odkąd twój maluch zaczął chodzić do przedszkola, a droga do przedszkola i rozstania w szatni są nadal pełne dramatu. Serce ci pęka na widok zapłakanej buzi twojego dziecka i czujesz się co raz bardziej bezradna. Jak pomóc pokonać lęk dziecka przed pójściem do przedszkola? Podpowiadamy.

Pójście do przedszkola to ogromne przeżycie dla każdego dziecka. Do tej pory przebywało tylko w domu, gdzie czuło się bezpiecznie wśród najbliższych, a teraz musi odnaleźć się w grupie dzieci pod opieką, bądź co bądź, obcych pań. Wiele dzieci nie radzi sobie z tak drastyczną zmianą i reaguje rozpaczliwym płaczem.

Trudne emocje przy odprowadzaniu mogą towarzyszyć także i dzieciom, które już wcześniej chodziły do przedszkola lub żłobka. Zdarza się, że wakacyjne miesiące wybijają dzieci z już uprzednio ustalonego rytmu dnia i powrót do przedszkolnej rutyny okazuje się być niezwykle trudny. Są jednak sposoby na złagodzenie lęku przed pójściem do przedszkola. Nawet jeśli nie wyeliminują go całkowicie, to z pewności pomogą zredukować stres.

1. Pozytywne nastawienie

Postaraj się wzbudzić w dziecku miłe skojarzenia związane z przedszkolem. Rozmawiajcie o przyjemnych chwilach w przedszkolu takich jak zabawa w ogrodzie czy wycieczki. Zapytaj o najlepszego kolegę czy koleżankę, dowiedz się, w co się lubią razem bawić. Możesz nawet zaprosić kolegę/koleżankę do domu po południu na godzinkę lub dwie zabawy, by następnego dnia mieli co powspominać w przedszkolu.

2. Zaangażuj malucha w przygotowania do przedszkola

Wybierzcie się razem na zakupy, niech dziecko samo wybierze kapcie lub koszulkę, którą będzie nosiło do przedszkola. Pozwól, by uczestniczyło w wyborze ubrania, które następnego dnia założy.
Dobrym pomysłem jest pozwolenie dziecku na zabranie ze sobą ulubionej zabawki, kocyka lub poduszki. Pamiętaj jednak, by nie była to zabawka, którą można łatwo zepsuć, ponieważ może to być źródłem dodatkowej frustracji w i tak już stresującej sytuacji.

3. Zadbaj o rutynę

Niektórzy rodzice, widząc płaczące codziennie dziecko, decydują się na kilkudniową przerwę w chodzeniu do przedszkola, w celu wyciszenia emocji. Nie jest to jednak dobry pomysł. Dziecko nauczy się, że płaczem jest w stanie wymusić pozostanie w domu. Zamiast tego lepiej jest w miarę ściśle przestrzegać rytmu dnia i tłumaczyć spokojnie, że tak jak rodzice mają swoje obowiązki i muszą chodzić do pracy, tak i dziecko musi pobyć kilka godzin w przedszkolu.

O ile to możliwe, odbieraj dziecko zawsze o tej samej godzinie. Postaraj się też nie zostawiać go za długo w przedszkolu, by ostatnią rzeczą, jaką zapamięta wychodząc, nie była dojmująca tęsknota za mamą.

4. Unikaj porannego pośpiechu

Każda mama doskonale wie, jak karkołomnym zadaniem potrafi być zwykłe wyjście z domu z małym dzieckiem. Poranny pośpiech w tym na pewno nie pomaga. Zadbaj więc by wyjście do przedszkola odbywało się bez niepotrzebnych nerwów:

  • przygotuj poprzedniego wieczora ubrania dla siebie i dla dziecka. Nie będziesz w ten sposób tracić czasu na ich wybór;
  • dzień wcześniej uzgodnij z dzieckiem, którą zabawkę zabiera do przedszkola i wieczorem zostawcie ją w umówionym miejscu. Nie będziesz tracić czasu na poszukiwania ukochanego misia, bez którego wyjście z domu będzie jeszcze bardziej bolesne;
  • godzinę pobudki ustal tak, by starczyło czasu na poranną toaletę i choćby drobne śniadanie. Głodny maluch bywa jeszcze bardziej rozdrażniony. Nie zmuszaj go jednak do jedzenia, jeżeli akurat nie ma ochoty. Za chwilę dostanie śniadanie w przedszkolu.

5. Zadbaj o zdrowy sen dziecka

Niewyspane dziecko jest markotne i drażliwe, co nie ułatwia porannego rozstania z mamą w szatni przedszkolnej. Bardzo ważne jest zatem, by maluch wstawał rano wypoczęty. Aby to osiągnąć, musisz zadbać, by wieczorem kładł się odpowiednio wcześnie do łóżka. Nie pozwól jednak, by zasypiał przy kreskówce w telewizorze lub na komputerze albo, co gorsza, grając na smartfonie.
Nic tak nie uspokaja rozdygotanego wrażeniami z całego dnia układu nerwowego dziecka, jak bajka na dobranoc, czytana kojącym głosem rodzica. Wprowadź więc wieczorne czytanie na stałe do rozkładu dnia. Nawet jeśli twój maluch do tej pory był typem sowy i zasypiał o północy, przy odrobinie konsekwencji szybko przyzwyczai się do nowej pory spania.

6. Nie przedłużaj pożegnania w szatni

Jeżeli udało się wam już dotrzeć do przedszkola, postaraj się by pożegnanie w szatni było krótkie i bez nadmiernego rozczulania się. Dziecko doskonale odczytuje twoje emocje. Jeżeli wyczuje twój niepokój lub obawy, płacz jest niemal gwarantowany.

Kiedy zrezygnować z przedszkola?

Zdarza się, że dziecko szczególnie źle przechodzi adaptację. Oprócz lęków i płaczu mogą pojawiać się objawy somatyczne, takie jak np. bóle głowy, brzucha a nawet wymioty i gorączka. Dziecko może nawet cofnąć się nieco w rozwoju. W takim przypadku koniecznie zasięgnij opinii psychologa dziecięcego. Może się okazać, że dziecko emocjonalnie nie jest jeszcze gotowe do przedszkola i trzeba wówczas postarać się znaleźć alternatywne rozwiązanie.

Czasami pomaga też zmiana placówki. Mniejsze liczebnie grupy lub nieco odmienny rytm dnia może okazać się rozwiązaniem problemów z adaptacją.

Autor: Sango Trade