15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

5 rzeczy, których nie wiedziałaś o byciu mamą

Magda Przypłata
9 października 2017

Nie ma nic bardziej rozkosznego, niż maluszek wtulony w nasze ramiona. Trudno opisać też rozpierającą nas dumę, kiedy nasza pociecha stawia pierwsze samodzielne kroki lub wypowiada pierwsze słowa. Niestety, bycie mamą, oprócz takich pięknych chwil, niesie za sobą także wiele trudnych momentów, z którymi każda z nas musi się zmierzyć.

Już zawsze będziesz się bała

Jesteś gotowa zrobić wszystko, aby twoje dziecko było bezpieczne i szczęśliwe. Nie zawsze możesz jednak zapobiec różnego rodzaju sytuacjom i zdarzeniom, które dzieją się wokół. Nie jesteś w stanie być wszędzie ze swoją pociechą i ochraniać jej przed całym złem tego świata.

Wraz z przyjściem na świat twojego maleństwa będziesz się o nie troszczyła i patrzyła z niepokojem na wszelkie jego poczynania. Mamy zawsze próbują przewidzieć wszelkie możliwe zagrożenia i w miarę możliwości im zapobiec. Martwisz się o swoje dziecko nieustannie. Każda jego choroba wywołuje lęk, przeżywasz wszystkie jego kłopoty i niepowodzenia bardziej, niż ktokolwiek jest sobie w stanie wyobrazić, a pierwszy samodzielny wyjazd sprawia, że nie możesz znaleźć sobie miejsca. Nawet, kiedy twoja pociecha wyfrunie już z domu, gdzieś z tyłu głowy będziesz czuła strach i zastanawiała się, czy czuje się dobrze i czy jest bezpieczna.

Twoja relacja z partnerem ulegnie zmianie

Już nie jesteście tylko we dwoje. Wraz z pojawieniem się na świecie pociechy przewartościowują się wasze priorytety i zmienią relacje pomiędzy wami. W wielu małżeństwach taka rewolucja może wywołać kryzys i trudności z odnalezieniem się w nowej roli. Dodatkowo zmęczenie i stres sprawia, że pojawią się niepotrzebne spięcia i wzajemne pretensje.

Twoje życie towarzyskie diametralnie się zmieni

Zamiast wieczornej imprezy lub wizyty u znajomych, w najlepszym wypadku czeka was wieczór filmowy, poprzedzony rytualnym usypianiem waszego maluszka. Spontaniczne wypady do restauracji, wyjście do kina czy do znajomych zaczną być luksusem, na który będziecie mogli sobie pozwolić jedynie w sytuacji znalezienia odpowiedniej opieki nad waszym szkrabem.

Stracisz niezależność

Pojawienie się na świecie dziecka sprawia, że tracisz na jakiś czas niezależność i podporządkowujesz swoje życie jednej małej istotce, która zmienia absolutnie wszystko. Samotna wizyta w toalecie? Zapomnij. Twoje dziecko w tym czasie ma mnóstwo spraw, które nie mogą poczekać ani chwili dłużej. Do czasu powrotu męża z pracy lub do momentu oddania smyka pod opiekę babci czy niani, dziecko będzie ci towarzyszyło w niemal każdej codziennej czynności.

To, czy dobrze sprawdziłaś się w swojej roli, okaże się za jakieś 20-30 lat

Każda decyzją, jaką podejmiesz – wartości, jakie przekażesz maluchowi, sposób na wprowadzanie dyscypliny czy choćby wybór zajęć dodatkowych – będzie niosła za sobą pewne konsekwencje w przyszłości. To od ciebie i twojego partnera zależy, na jaką osobę wyrośnie wasze dziecko. To wielka odpowiedzialność, a to, czy udało ci się sprostać temu wyzwaniu, okaże się tak naprawdę wtedy, kiedy twoja pociecha dorośnie.

Pomimo tego, że jest ci ciężko i czasami najchętniej trzasnęłabyś drzwiami, nie zamieniłabyś roli mamy na żadną inną. To właśnie dzięki niej odkryłaś w sobie ogromne pokłady cierpliwości, siły i bezwarunkowej miłości.

To niezwykła tajemnica rodzicielstwa. Tyle czasu, pieniędzy, nadziei, troski i miłości dla tak maleńkiego człowieczka – i trudno wyobrazić sobie lepsze wykorzystanie tych darów.