15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://www.egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

12 zasad ułatwiających odrabianie lekcji z dzieckiem z ADHD

14 kwietnia 2015
PAGE    1   /   2

Mówisz „pisz”, spuszczasz na chwilę dziecko z oczu, a ono się już czymś bawi. Mówisz „siedź spokojnie”, a ono wierci się, wstaje i biega po pokoju. Pytasz się o wynik działania, a dziecko mówi, że jest głodne. Tak to wygląda.

Odrabianie lekcji z dziećmi z ADHD to wyzwanie dla rodzica, sprawdzian jego cierpliwości i konsekwencji. Wielu po prostu odpuszcza. Ale trzeba walczyć, bo nie tyle tu o szkolne wypracowanie chodzi, co przygotowanie dziecka do funkcjonowania w życiu.

Są sposoby, które znacznie ułatwią odrabianie lekcji, i dziecku, i rodzicowi (zresztą, stosować je można u wszystkich dzieci, których roznosi energia). Jak zwykle przy ADHD, pomocne będzie opracowanie planu odrabiania lekcji i jego konsekwentne przestrzeganie.

[negative]Zasady, które ułatwią odrabianie lekcji z dzieckiem:[/negative]

[big percent= „1”][/big]Ustal z dzieckiem dokładną godzinę rozpoczęcia odrabiania lekcji, pokaż ją na zegarku. Przypominaj, że już za 10 minut… za 5 minut zaczynacie. Niech komenda o rozpoczęciu nie będzie dla dziecka zaskoczeniem. Dobrze, aby do tego czasu dziecko się wybiegało i zrelaksowało.

[big percent= „2”][/big]Miejsce, w którym dziecko odrabia lekcje należy odpowiednio przygotować. Wywietrzyć pokój. Sprzątnąć wszystko ze stołu i najbliższego otoczenia, by nic nie rozpraszało uwagi dziecka. Zamknąć okna (można je też zasłonić), wyciszyć telefon, wyłączyć telewizor lub radio. Rodzeństwo wyprowadzić do innego pomieszczenia. Przygotować w pobliżu (ale nie na widoku) ewentualne pomoce i przybory: linijki, nożyczki, liczydło, patyczki do liczenia, brudnopisy itd.

[big percent= „3”][/big]Przygotować należy też dziecko – zanim usiądzie do lekcji, powinno coś zjeść, napić się, skorzystać z toalety – by nie mnożyć powodów do przerywania pracy.

 

[big percent= „4”][/big]Dziecko sadzamy na wprost czystej ściany – bez żadnych obrazków i innych elementów przykuwających wzrok (pamiętaj, że nawet pajączek wędrujący po ścianie odwróci uwagę dziecka z ADHD).

 

[big percent= „5”][/big]Ustal z dzieckiem plan odrabiania lekcji – które przedmioty i zadania wykonujecie w jakiej kolejności. Daj dziecku pewną dowolność, ale nie zostawiaj najtrudniejszych zadań na koniec, kiedy dziecko będzie już zmęczone.

 

[big percent= „6”][/big]Odrabianie lekcji z dzieckiem z ADHD wymaga robienia regularnych przerw, co ok. 20 minut. Z drugiej strony, jeżeli dziecko złapie wenę i praca będzie szła dobrze, nie przerywajmy jej, a kiedy brak skupienia będzie ewidentny – róbmy przerwy nawet co 10 minut.

 

[big percent= „7”][/big]Przerwy powinny być krótkie, maksymalnie 3-5 minutowe: na toaletę, popicie wody, krótkie przewietrzenie pomieszczenia, kilka przysiadów bądź przebiegnięcie wokół stołu (ruch w czasie przerwy jest bardzo ważny!). Uwaga: w czasie przerwy dziecko nie może zaczynać żadnej zabawy czy oglądać bajki.

 

[big percent= „8”][/big]Rodzic powinien czytać z dzieckiem każde polecenie i upewniać się, że dziecko je zrozumiało.